Az árulók - Gyilkosság a kastélyban

Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban

Gratulálunk!

Az árulók meghozták döntésüket, kérjük fáradjon be az esti konklávéra!

Elég érdekesen hangzik, mi? Az RTL sikerműsora jelenleg a második évadát éli, a tévénézők pedig otthon tépik hajukat, hisz folyamatosan a következő részt várják. A mai cikkben erről a krimi valóságshowról lesz szó; szeretném veletek ismertetni, hogy mi is zajlik le minden este ebben az idegörlő matinéban, illetve arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy miért örvend ekkora népszerűségnek ez az egyszerű játékszabályokkal rendelkező műsor.

Hivatalos megnevezés szerint, ez a műsor egy taktikai-pszichológiai valóságshow, a holland RTL De Verranders című műsor magyar változata, amelynek maximális főnyereménye 20 millió forint.

A magyar tévénézők szerint ez az egyetlen normálisnak nevezhető műsor jelenleg a televízióban, amelynek műsor- és játékvezetője a Nagy Ő, azaz Árpa Attila, aki zseniális színészi játékkal koordinálja a játék menetét.

Valószínűleg sokan hallottak az Among Us című virtuális játékról, amely a járványidőszakban sokak elfoglaltsága volt, illetve a Maffia elnevezésű csoportos játékról, amely sok társaság egyik kedvenc játékának tudható be. Ezt a műsort pontosan így kell elképzelni: 22 celeb költözik be egy kastélyba, amelyek közül 4-et kiválasztanak, ők lesznek az árulók. Az árulók az éj leple alatt eldöntik, hogy kiket gyilkolnak meg, míg az ártatlanok pedig próbálják kideríteni, hogy kik azok, akik csonkítják a csapatot. Időközben több ügyességi játékban vesznek részt a játékosok, amelyek nyereménye mindig pénz, illetve a védettség is néha megkaparintható.

Az RTL idén ősszel kezdte el közvetíteni a második évadot, amely ismételten lázba hozta a rajongókat. Az idei évadban olyan celebritások is feltűntek, mint Vadon János, Erős Antónia, Dér Heni, Bereczki Zoltán, Muri Enikő és még sokan mások. Annyira érdekes azt nézni, hogy ezek a közismert emberek hogyan viselkednek stresszhelyzetekben, mennyire tudnak hazudni és improvizálni, illetve hogy hogyan is tudnak rettegésben élni. Valószínűleg, mint a legtöbb műsor, ez is előre megírt forgatókönyvvel rendelkezik, bár ezt szeretném nem elhinni, hisz én az árulók csapatának szurkolok, de valószínűleg ez a tv-adó nem fog negatív morálokat képviselni, ezért az ártatlanok fognak győzni.

De miért is ennyire népszerű? Miért dönti meg sorra a nézettségi rekordokat ez a műsor? A válasz abban rejlik, hogy saját magunkat nézzük!

Ez a valóságshow egy szociológiai kísérleten alapszik, amit 1986-ban egy orosz pszichológushallgató, Dmitry Davydov talált ki. Meg akarta vizsgálni, hogy hogyan viselkedik egy kisebb, kiválasztott csoport, amely a megfelelő információk tudatában van, az információhiánnyal szembeni többség ellen, illetve mi történik a többségen belül. Mindenki felfal mindenkit, hisz a játék kisebbsége, az árulók, akik pontosan tudják a csapat tagjairól, hogy ki kicsoda, manipulatívan hathatnak az ártatlanokra, a saját tervük szerint irányíthatják a menetet. A többség, az ártatlan civilek teljes sötétségben tapogatóznak, és egymást gyanúsítják. Ez pedig nem csak játék, hanem a valóság modellje: ma a globális politikában, a gazdaságban és médiában az információ a legnagyobb hatalom, és akik hozzáférnek, azok irányíthatják a többieket. Minket, akik csak morzsákat kapunk, és mégis öljük egymást. Szóval amikor a kastély vendégeit nézed, akkor a világunk hierarchikus működését látod.

Te mit választanál? Morális bukást, de helyes információkat és hatalmat, vagy információhiányt, de tiszta lelkiismeretet, és folyamatos rettegést?

Corodi Victor,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom szak,
II. év