
Házi kovászos kenyér recept
Egyenesen Johannáék konyhájából
Talán mindenki hallotta vagy olvasta már, hogy az üzletekből vásárolt fehér kenyerek üres kalóriákat tartalmaznak, nem is a leglaktatósabbak, és fontos vitaminok, ásványi anyagok sem találhatók meg bennük, amelyek szervezetünk egészségét szolgálják. A kovászos kenyér egészségesebb, könnyebben emészthető, mivel a kovász ,,előemészti” a gabonalisztben található keményítőt (a vércukorszintet sem emeli meg annyira, mint az élesztővel készült kenyerek).
A kovászos kenyér házilag elkészítve lehet, hogy sok munkával és koncentrálással jár, de ezen munka gyümölcse egy friss, meleg, puha és egészséges kenyér, amely a saját kezünk által készült, így tudjuk, hogy milyen hozzávalók kerültek bele.
Hozzávalók egy 1500 grammos kenyérhez:
- 900 g fehérliszt
- 600 g víz
- 180 g kovász
- 1 evőkanál só
A kovász készítése:
Fogjunk egy tiszta befőttes üveget, mérjünk bele 50 g vizet és 50 g lisztet. Ezeket jól keverjük össze és tegyük félre, majd másnap ismételjük meg a víz és a liszt hozzáadását ugyanabban a mennyiségben. Ezt így folytatjuk folyamatosan, 8 napig! Ha a kovászunkat ilyen módon ,,etetjük”, akkor megnövekszik, és jó lyukacsos lesz. Ezek után már használható is a kenyérsütéshez!
A kovászos kenyér elkészítése (lépésekben):
1. A kimért lisztet és vizet jól összegyúrjuk, majd hagyjuk pihenni egy fél órát, letakarva egy konyharuhával, hogy a liszt jól kidagadjon.
2. A fél óra letelte után hozzáadjuk a kimért kovászt, ezzel is jól összegyúrjuk, majd az egy evőkanálnyi sót, és mellé két evőkanálnyi vizet is beleteszünk, hogy a só olvadjon el, majd újra gyúrjuk jól össze.
3. Ha mindezzel megvagyunk, egy nyújtódeszkán elkezdjük ,,csapkodni” a tésztát (a deszkához, nem valaki fejéhez) 2-3 percig. Fontos, hogy gyorsak legyünk, nem szeretnénk, ha a tészta hozzáragadna a deszkához!
4. Ezt követően kiolajozunk egy tálat, hogy ne ragadjon bele a tészta, és egy fél órára eltesszük pihenni.
5. Fél óra múlva ismét elővesszük, és a nyújtódeszkán széthúzzuk (mint a rétestésztát), majd összehajtogatjuk mindkét szélétől, s felcsavarjuk. Újra pihenni tesszük, letakarva, egy fél órára.
6. A pihentetés után a tálban úgynevezett ráhajtásokat csinálunk, minden oldalról megemeljük a tésztát, és egymásra hajtogatjuk fentről lefelé, s lentről felfelé. Ismét fél óra pihi!
7. Ezt követően kivesszük a tálból, óvatosan, csak az ujjbegyünkkel nyomkodjuk meg a tésztát, és újra meghajtogatjuk, ugyanúgy. Mindezek után, egy hosszabb pihentetés jön, legalább 1-2 óra.
8. A pihentetés letelte után a formázás következik: a tésztát a nyújtódeszkára helyezzük, minden oldalról kihúzzuk, az ujjbegyeinkkel megnyomkodjuk, és szorosan feltekerjük. A kalácsformájú rudat a végétől is feltekerjük, és minden irányból lassan összehúzzuk, s így egy feszes, szép formájú tésztát kell kapjunk.
9. A tésztát óvatosan belehelyezzük egy konyharuhával kibélelt, lisztezett edénybe, letakarjuk, és a hűtőbe tesszük éjszakára (minél tovább pihen, annál jobb).
10. Másnap a sütőt felmelegítjük 250 fokra egy vaslábassal együtt, majd a tésztát kiborítjuk sütőpapírra, kidíszítjük tetszés szerint (érdemes egy hosszú vágást húzni a tetejére, hogy a kenyér ne szakadjon szét a sütés alatt), majd a sütőpapírral beletesszük a vaslábasba, és fedő alatt 30 percig sütjük. Miután levettük a fedőt, 220 fokon sütjük tovább körülbelül 25 percig alsó-felső sütési módban.
11. A kijelölt idő letelte után kivesszük a kenyeret a sütőből, és ha kopog az alja, kész is a kenyér!
Először nem értettem, hogy miért ,,pazarol” anyukám ennyi időt el egy kenyér sütésére, de miután megkóstoltam frissen a kenyeret, teljesen megváltozott a véleményem.
Ajánlom mindenkinek, aki szeretne egy egészséges, elképesztően finom kenyeret enni, hogy próbálja ki ezt a receptet.
Jó étvágyat kívánok!
Bartha Johanna,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály