írás

Miért nem írnak cikkeket a diákok?

Ez a téma eléggé fogós, és több irányból megközelíthető, hiszen számos indoka létezhet.

Egy, amit én az esetek kilencven százalékában hallottam, az az, hogy félnek. De mitől is? Talán nem merik felvállalni a véleményüket a mai világban, mivel rettegnek attól, hogy egy olyan kritikát kapnak, ami romba dönti az alapból kevés önbizalmukat ahelyett, hogy ezen kritika, hiába negatív, de építő jellegű lenne? Félnek attól, hogy több támadást kapnak majd, mint támogatást, vagy attól, hogy egy újságcikkben kijelentett véleményük semmibe lesz véve? Ezektől megijedve talán keveseknek van elég bátorságuk felvállalni azt, hogy egy újságcikk alatt a teljes nevük szerepeljen.

Vagy talán nincs ötlet. Ez lehet még egy reális indok. Tényleg, nem tud az ember a semmiről írni… Nem egyszer jártam már én is abban a cipőben, hogy meg kellett írnom egy fogalmazást egy témával kapcsolatban az iskolában, de nem tudtam a témához hozzászólni, így rákényszerültem arra, hogy a magyar nyelv összes névelőjét felhasználva habosítsam azt a bizonyos semmit.

Azt a kifogást is hallottam már, hogy „nem tudok írni”. Mindenki tud fogalmazni, csak lehet nem olyan jól, mint mások, de ez is egy olyan dolog a sok közül, amit gyakorlással meg lehet tanulni és fejleszteni a szókincsünk bővítésével. Így, ez az egyetlen dolog, amitől a legkevésbé sem kéne visszariadni.

Valamilyen szinten én is ezekkel a problémákkal találtam szemben magamat, de a teadélutánon elhangzott szavak még több önbizalmat adtak nekem arra, hogy cikket írjak a lapnak. Azt mondták, hogy „Fontos az, hogy elmondjuk a véleményünket, mert abban a korban vagyunk, és ahogy haladunk előre, egyre fontosabb lesz a szavunk”, és ez teljesen igaz. Tanuljuk meg most kifejezni a véleményünket, még fiatal korban; így bárki, aki újságcikket akar írni, az az én részemről csak támogatásban részesül.

Adjunk ennek egy esélyt, és hangoztassuk azt, hogy mit is gondolunk mi, diákok!

Kiemelt fotó forrása: medium.com

Szűcs Evelyn,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. B osztály