Duolingós nyelvvizsga
A média átverései
Manapság sajnos megszokottá vált, hogy mindenki mindenhez ért, és minden témához hozzá tud szólni. Ezt sokan a szőnyeg alá söprik, mondván, hogy ez is az illető személyiségének a része, vagy éppen kulturális sajátosság országában a veszekedés.
Szélesebb körökben viszonylag újkeletű problémával állunk szemben, mely főleg a Facebook, és később más közösségi média platformok megjelenésével terjedt el, főként amiatt, hogy az online világhoz szemernyit sem értő emberek kezébe került ez a ,,csodafegyver’’. Először csak temérdek mennyiségű félinformáció jutott el az emberekhez, melyekkel értelemszerűen semmit nem tudtak kezdeni. Az idő folyamán ezekből alakultak ki a teljesen hamis elképzelések, tévképek és az összeesküvés-elméletek is. Kezdetben nagyrészt az idősebb korosztály és az elszigeteltebb régiókban élők voltak veszélyeztetettek, mivel nekik nem állt a rendelkezésükre megfelelő tájékoztatás arról, hogy mi a helyes, valamint arról, hogy miként lehet hatékonyan kiszűrni a megfelelő információkat.
Ma már egy sokkal veszélyesebb formája terjed az interneten keresztül történő intelligenciagyarapításnak, mely sajnos minden generációra veszélyes, de azon belül is leginkább a fiatalokat, a gyerekeket célozza meg. Biztosan minden Instagram felhasználó látott már tizenéves antreprenőröket, akik hamarosan milliomosok lesznek. A kérdés már csak az, hogy mégis miből keresik a pénzt, hiszen a ,,vállalkozásuk’’ legtöbbször a nagy semmi, és ha hetekig nyomon követjük az aktivitásukat, észrevehetjük, hogy semmi előrehaladás nincs, de mégiskitartóan próbálkoznak. A jártasabbaknak talán ismerős lehet Andrew Tate neve, aki valójában elindította ezt az egész őrületet, arra biztatva a tinédzsereket, hogy függetlenítsék magukat a rendszertől. Neki, milliomosként könnyű beszélni, de természetesen vagyonát nem abból kereste, hogy videókat tölt fel az Instára, mégis sikerült emberek milliót rávenni arra, hogy ezt tegyék.
A második elterjedt őrület nem más, mint a távmunka, ún. remote work reklámozása, melynek szintén nagyon sokan bedőlnek, hiszen az AI segítségével olyan bizonyítékokat lehet előállítani arra vonatkozóan, hogy tényleg működő és bevált módszerről van szó, hogy bárkinek hihetőnek tűnhet. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem létezhetnek megbízható oldalak, hanem arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a többségük egy nagyon komplex átverést rejt a háttérben.
Legtöbbször egy ártalmatlan álláshirdetés-szerű bejegyzéssel találkozunk, mely rögtön elkalauzol minket a munkaadó cég honlapjára. Kis utánajárással könnyen kideríthető, hogy az illető név alatt semmilyen vállalat nincs bejegyezve, vagy éppen teljesen mással foglalkoznak, mint azt a hirdetésban állítják. Aki itt még nem kezd el gyanakodni, továbbgörgetve megtekinthet néhány videót arról, hogy milyen munka zajlik a cégnél, milyen képességekre van szükség, természetesen mindezt olyan emberek szájából hallhatja, akik már komoly összegeket kerestek ,,csupán 1-2 órát dolgozva naponta, a kanapéjuk kényelméből’’. Kinek ne keltené fel az érdeklődését? A kedves önjelölt munkavállaló már jelentkezhet is az állásra, de ekkor szembesül azzal, hogy a kezdés körülbelül 30-50 euróba kerül, melyhez aztán további tanfolyamok díjai is hozzáadódhatnak. Persze, elmondásuk szerint ezeket az összegeket pár nap alatt meg lehet keresni, de azok elmondása szerint, akik túljutottak ezen a ponton, soha nem térül meg ez a befektetés. Úgyhogy csak óvatosan a gyanúsan sokat ígérő oldalakkal…
A harmadik kategóriába tartozik az a felfogás, miszerint különböző applikációkon és online kurzusokon keresztül minden megtanulható és bármilyen készség elsajátítható profibb szinten, mintha egyetemre vagy erre specializálódott iskolába járnánk. Nos, kétségtelenül vannak olyan igazi szakemberek, profi előadók, akik foglalkoznak ezzel, de nyilvánvaló, hogy a nagy többségük épp csak egy kicsivel többet konyít az adott témához, mint mi magunk. Hogy a cikkem címéről is szó essen, ugyanide sorolnám a nyelvtanulási alkalmazások, online tananyagok elterjedését is. Ezek közül még mindig a legnépszerűbb a Duolingo, melynek több mint 500 millió felhasználója van. A Duolingót én magam is használom, alapszintű ismeretek elsajátítására tökéletes, azonban nem tervezek C1-es szintű nyelvvizsgára felkészülni vele.
Nehéz lenne bárhogy is összefoglalni ezt, a teljesség igénye nélkül összeállított felsorolást. A legfontosabb viszont az, hogy tartsunk szem előtt néhány dolgot. Informálódni nem a Facebookon megjelenő foszlányokból kell, ha gyorsan milliomosokká akarunk válni, a vlogolás helyett raboljunk bankot, vagy csapjunk fel drogdílernek, dolgozni, ha lehet, olyan cégnél kezdjünk, melyről már hallott valaki, és minden mást pedig csak szakképzett és ellenőrzött emberektől próbáljunk megtanulni. Ne hagyjuk, hogy a média és mások butasága átvegye felettünk a hatalmat!
Kiemelt kép forrása: bidt.digital
Ács Kristóf,
Ady Endre Elméleti Líceum,
12. E osztály