Egy másik életben?
Anne Hathaway és Adam Shulman körüli mítoszok
A híres színésznő, Anne Hathaway, akit megannyi, már-már klasszikussá vált filmben láthattunk – mint Az ördög Pradát visel, Neveletlen hercegnő, Ocean’s Eight, Csillagok között és Csaló csajok – és férje, Adam Shulman körül egy különös és romantikus mítosz alakult ki az évek során.
Az elképzelés szerint William Shakespeare, a világ egyik legnagyobb drámaírója, több száz évvel ezelőtt már megtalálta lelki társát, akit a sors most újra összehozott vele egy másik életben. De vajon mi állhat e furcsa történet hátterében?
Az elmélet egyik legfőbb támasza egy meglepő véletlen. Shakespeare feleségét Anne Hathaway-nek hívták, így ez a névazonosság felkeltette a rajongók figyelmét, akik elkezdték boncolgatni a két Anne közötti párhuzamokat, pedig évszázados eltérésekkel éltek egymástól.
Ezt a mítoszt, vagy városi legendát (hisz urban legend-nek is nevezik) nem csak a névazonosság tartja életben. Adam Shulman kinézete merőben hasonlít William Shakespeare megjelenésére. Bár a rendelkezésre álló Shakespeare-ábrázolások mindinkább fantáziaképek, a legenda hívei úgy vélik, hogy Shulman arcvonásai valóban felidézik a nagy költő személyét.
Ezek az összecsengések adtak alapot annak az elméletnek, miszerint Shakespeare és felesége újra egymásra találtak egy másik életben, a modern korban.
Ez a romantikus gondolat sokaknak megtetszett, hisz milyen szép történet is az, hogy a nagy költő és társa több életen keresztül is összekapcsolódva létezett/létezik, minden időn és koron átívelve.
Bármennyire is romantikus történetről van szó, azt érdemes tisztázni, hogy nincs semmilyen tudományos vagy történelmi bizonyíték arra, hogy bármilyen kapcsolat lenne a két Anne, illetve Shakespeare és Adam Shulman között. A névazonosság és a feltételezett hasonlóság csupán a véletlen szüleménye, de az ismert közhely azt mondja, hogy véletlenek nincsenek.
Voltak, akik jobban elmélyedtek ebben a témában, és még több érdekes tényezőre figyeltek fel. Shakespare a következőket ígérte meg feleségének: „Life is too short to love you alone in one, I promise to look for you in the next life.”, ami magyarra fordítva a következőt jelenti: „Az élet túl rövid ahhoz, hogy csak az egyikben szeresselek, ígérem, hogy a következő életben is keresni foglak.”
Voltak, akik azzal az elképzeléssel is spekuláltak, hogy a modern kori Anne szülei nagy Shakespeare rajongók, ezért adták lányuknak a nagy reneszánsz költő feleségének a nevét.
Marketingfogásról is található néhány vélemény, miszerint Adam Shulman, akiben Shakespeare arcvonásait vélték felfedezni, előre megfontolt szándékkal szerette volna, hogy a híres színésznő hozzámenjen feleségül. Köszönik szépen, jól megvannak, ők mai napig teljes megértésben élnek, és nem figyelnek az ilyen és hasonló jellegű negatív véleményekre.
De miért is szeretjük mi az ilyen és hasonló történeteket?
Ezek a mítoszok azért születnek meg, mert segítenek misztikummal és romantikával megtölteni és beszínezni a világot. A történetek, amelyekben két ember újjászülethet, hogy újra együtt lehessenek, mélyen rezonálnak azokkal az emberekkel, akik hisznek a lélektársakban, a reinkarnációban, vagy a sors által vezérelt szerelemben.
Anne Hathaway és Adam Shulman különös kapcsolata Shakespeare világával talán puszta véletlen, de a véletlenek is néha egyfajta szépséget hordoznak. Bár a mítosznak nincs realitásalapja, képes olyan érzéseket ébreszteni bennünk, amelyek örök időktől fogva foglalkoztatják az emberiséget: Vajon a sors fonalai tényleg újra és újra összekötik azokat, akik egymásnak vannak rendelve?
Talán erre a kérdésre soha nem derül ki a válasz, de ebben rejlik a történet varázsa. Olyan, mint egy vers, amelynek igazi jelentését nem a sorok között, hanem az olvasó szívében találhatjuk meg…
Corodi Victor,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom szak,
II. év