Néhány Tim Burton-film, amit idén ősszel látnod kell!
Filmajánló Vikitől
Tim Burton egyedülálló filmes világát különleges vizuális stílusa és kreatív narratívái teszik meghatározóvá a kortárs filmművészetben. Munkássága a gótikus esztétika, a szürreális elemek és a misztikus atmoszféra ötvözésével válik különlegessé, miközben filmjei komplex karakterfejlődésekkel, illetve többrétegű tematikával bírnak. Ha egész évben nem is, de ősszel mindig tartok egy maratont, amikor végignézem a kedvenc filmjeimet tőle. Íme tehát néhány Tim Burton-film, amit idén ősszel mindenképp látnod kell:
Halott menyasszony (Corpse Bride, 2005)
A viktoriánus Angliában játszódó történet főszereplője Victor, egy fiatal férfi, aki házasodni készül, de véletlenül a halott menyasszonynak, Emilynek fogad örök hűséget. Emily az alvilágba viszi Victort, ahol a halottak meglepően élénk világába csöppen. A film a túlvilági szerelem és az élők világa közötti feszültséget boncolgatja, miközben Victor próbál visszatérni menyasszonyához, Victoriához. A kérdés csak az, ki marad a „the other woman?”
Karácsonyi lidércnyomás (The Nightmare Before Christmas, 1993)
Jack Skellington, Halloween város sztárja belefáradt saját ünnepe monoton ismétlődésébe. Egy nap véletlenül rátalál Karácsony városára, ahol rabul ejti a karácsony színes, meleg és szeretetteljes hangulata. Elhatározza, hogy saját városában hangulatot teremt, és átveszi a Mikulás szerepét, ám tervei nem egészen úgy alakulnak, ahogy eltervezte. Jack próbálja megérteni a karácsony lényegét, miközben a két ünnep világának összemosása káoszba fullad. A film látványos stop-motion technikával készült, sötét, mégis színes és vidám stílusban, ami remekül ötvözi a halloween és a karácsony tematikáját.
Ollókezű Edward (Edward Scissorhands, 1990)
A történet egy mesterséges teremtményről szól, Edwardról, akit egy feltaláló alkotott, de mielőtt befejezhette volna, meghalt. Edwardnak így ollók helyettesítik a kezeit. Egy külvárosi közösségbe kerül, ahol kezdetben csodálat és érdeklődés övezi különlegessége miatt, de később egyre inkább kirekesztik. A film az elfogadás és másság kérdéseit tárgyalja, miközben Edward próbálja megtalálni helyét egy számára idegen és bonyolult világban. Tim Burton érzelmes és elgondolkodtató filmje egy modern mese, amely Johnny Depp alakításával és a különleges látványvilággal lett kultikus.
Alice Csodaországban (Alice in Wonderland, 2010)
Tim Burton sajátos újragondolásában Alice visszatér Csodaországba, ahol gyermekkori emlékeire alapozva találkozik a furcsa lakókkal, mint a Bolond Kalapossal és a Szív Királynővel. A történetben Alice-nek újra fel kell fedeznie önmagát és rájönnie, hogy neki kell szembenéznie a zsarnok Vörös Királynővel. A történet szerintem a felnőtté válásról, a bátorságról és az önálló döntések meghozataláról szól.
Az Álmosvölgy legendája (Sleepy Hollow, 1999)
A Washington Irving klasszikus novelláján alapuló film Ichabod Crane-ről, egy különc és szkeptikus nyomozóról szól, aki az Álmosvölgybe érkezik, hogy felderítse a fej nélküli lovas által elkövetett brutális gyilkosságokat. A film gótikus horrorelemekkel van átszőve, miközben Crane fokozatosan szembesül a természetfeletti fenyegetéssel, amelyet eddig csupán legendának hitt. Tim Burton sötét, misztikus hangulatot teremt, ahol a korabeli falusi élet groteszk ábrázolása keveredik a félelmetes, mégis varázslatos világgal.
Remélem, sikerült meghoznom a kedvetek egy őszi, bekuckózós filmmaratonhoz, ahol Tim Burton különleges világai várnak rátok. Kapjatok elő egy meleg takarót, és merüljetek el ebben a varázslatos, sötét univerzumban!
Kiemelt fotó forrása: vulture.com
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év