Tánc az élet!
A mozgó meditáció…
Életem során sokféle táncot kipróbálhattam, például néptáncot, hagyományos szüreti táncot és modern hip-hopot is. A tánc így mindig is fontos része volt az életemnek, bár már nem sportként űzöm. Fiatalabb koromban aktívan részt vettem benne, de egy sérülés miatt úgy éreztem, nem tudom tovább folytatni, és más dolgok kerültek prioritásba. Bár az élet más irányba sodort, még mindig sok időt töltök a szobám falai között koreográfiák tervezésével. Ma szeretném megmutatni nektek a világom egy olyan részét, ahol a tánc a középpontban áll, megosztva veletek ennek az élménynek legalább egy apró részletét.
A tánc ősidőktől fogva az élet része. Már gyerekkorunktól kezdve velünk van a ritmusra való mozgás: gondolj csak egy kisgyermekre, aki zenét hallva hajlítgatja a térdeit, és rugózva táncol. A mozgás, a mozdulat az élet alapeleme, testünket arra tervezték, hogy mozduljon, érzékeljen és érezzen. A tánc mindenkiben ott él. Az ősi kultúrákban a tánc a munka, a fohász, az ünneplés és az érzelmek kifejezésének része volt. A verbális kommunikáció kevesebb szerepet játszott, így a mozdulatok nagyobb jelentőséggel bírtak. A táncban rejlő üzeneteket az emberek a mozdulatokon keresztül közvetítették egymásnak. Nincs pontos meghatározása annak, hogy mi a tánc, de egy biztos: mindannyiunkban ott él a szenvedély, amit testünkön keresztül fejezhetünk ki. Amikor a háttérben szól a zene és a lélek szárnyal, miközben a test követi a ritmust, egy pillanatra megáll az idő. A hétköznapi gondok eltűnnek, és olyan állapotba kerülök, amelyet semmi mással nem tudok érezni igazán. Nem véletlenül nevezik a táncot mozgó meditációnak.
Mire is van jótékony hatással a tánc?
- Növeli az erőnlétet és az egészségi állapotot: a tánc erősíti az izmokat, javítja a tartást, és több energiát ad. Javítja a memóriát.
- A tánc segít az agy teljesítményének növelésében, mivel a lépések és mozdulatok összekapcsolása javítja a memóriát és csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát.
- Növeli a rugalmasságot: szélesíti a mozgástartományt, és ellensúlyozza az ülőmunkát, ami fizikai és mentális rugalmasságot is eredményez.
- Csökkenti a stresszt: a tánc és a zene nyugtató hatással van az idegekre, javítja a hangulatot, csökkenti a stresszt.
- Csökkenti a depressziót is: segít kifejezni az érzéseket, növeli az önbizalmat, és a csoportos élmények pozitív hatással vannak a hangulatra.
Ha eddig nem sikerült meggyőzzelek arról, hogy a következő buliban engedd el magad és táncolj, akkor hadd osszak meg egy személyes történetet. Az első emlékeim egészen 6 éves koromra nyúlnak vissza, amikor először találkoztam az igazi tánccal. Akkoriban kezdtem el a hagyományos szüreti-, illetve néptáncot és modern táncot is tanulni. Az utóbbi volt a kedvencem, amit a TDC csapatának köszönhetek, és máig sajnálom, hogy abba kellett hagynom. Izgatottan vártam minden próbát, és csalódottan távoztam az órákról, amikor vége lett. Bár nem nevezném magam táncosnak, és színpadon sem táncoltam mostanában, a tánc mindig is közel fog állni a szívemhez. Köszönet nekik, hogy a tánc számomra sosem csupán koreográfia, hanem egy életérzés marad.
Összegzésül, a tánc sokkal több, mint puszta mozgás. Akár egy buliban, akár egy otthoni próbán, a tánc lehetőséget ad arra, hogy elengedjük magunkat, kifejezzük érzéseinket, és megtaláljuk a belső örömünket. Ha következő alkalommal kétségek merülnek fel benned, emlékezz arra, hogy a tánc nem csak a mozdulatokról szól, hanem arról az élményről is, amit a lélek átélhet. Engedd szabadjára a ritmus által hozott örömöt, és élvezd a tánc minden pillanatát!
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év