Ez volt az élet. A magyar irodalom kiemelkedő alakjai 9.
Érdekességek a magyar irodalom és drámaköltészet kiemelkedő alakjáról, Madách Imréről
- Sok más költővel ellentétben, Madách Imre életéről viszonylag kevés dolgot jegyeztek le. Ezt az is bizonyítja, hogy néhány kevésbé, sőt talán szinte egyáltalán nem ismert költeménye miatt költőnek említik, és egyetlen nagyon ismert alkotása végett örökre beírta magát a történelmünkbe. Az alkotása címe Az ember tragédiája, amit a színpadon legtöbbször előadott drámaként tartanak számon.
- Újabb kérdéseket tesz fel Madách Imre születésének pontos ideje is, ugyanis az letisztázott tény, hogy 1823 januárjában látta meg a napvilágot Alsósztregován, de pontos nap nem került felszínre. Mindenesetre január 21-e napját írták be a születésnapjaként, mert azon a napon keresztelték meg.
- Madách Imre elég nagy és gazdag családból származott, két lány- és két fiútestvérrel cseperedett, ám életüket édesapjuk nagyon korai halála teljesen meggyötörte. Az író életében a fájdalom kicsit másképpen, mondhatni pozitívabban hatott, ugyanis nem züllött el, sokkal inkább az ellenkezője történt. Bánatát a tanulásba vetette teljes mértékben, és ennek köszönhető az, hogy a magyar nyelven kívül hat másik idegen nyelvet is beszélt: német, francia, szlovák, angol, latin, ógörög. Biztosan állíthatjuk, hogy ez a teljesítmény nemcsak az a 19. század elején, hanem még napjainkban is egy hatalmas dolgot jelent. Fontos hozzátennünk, hogy ezeket a nyelveket szimplán önszorgalomból sajátította el, ugyanis amikor 1937-ben bekerült a Pesti Egyetemre, már mindegyiket folyékonyan beszélte.
- A forradalomból bizony ő is kivette a részét, viszont a munkának a másik végébe kapaszkodott meg. Akarom mondani, amikor 1852-ben Rákóczy Jánost, Kossuth Lajos titkárát halálra ítélték, ő felajánlotta neki, hogy feketén, titokban, bújtatja. Ezt követően a szabadságharcosok rejtegetésének vádjával egy évre börtönbe zárták, ekkor is csak bizonyíték hiányában tartózkodhatott Pesten, felügyelet alatt. A börtönben eltöltött év alatt számos művét írta meg, valamint az előbb említett Az ember tragédiájának az első verzióját.
- A hölgy, akit Madách szeretett, nem más volt, mint Fráter Erzsébet, akivel 1845-ben kötött házasságot. Házasságuk rövid időtartamú volt, ugyanis egy évtizedet sem ölelt fel, mert 9 évvel később, 1854-ben közös megegyezéssel aláírták a válási papírokat. A válás egyik állítólagos oka Imre édesanyja volt, aki nem meglepő módon saját magának akarta fiát, ezáltal pedig házasságuk megkötését sem támogatta. A másik valószínű ok lehetett Erzsébet hűtlensége, amit sokan csak pletykának tartanak.
- Az előző bekezdésben szándékosan nem taglaltam, de elég valószínű, hogy Erzsébet valóban megcsalta férjét, amíg ez utóbbi börtönbüntetését töltötte. Erre bizonyíték lehet a Madách által megalkotott színdarab egyik szereplője, Éva, akit felesége képére alkotott: „Anyámnak köszönheti Éva, hogy kirívóbb színekben nem állítottam elő” – írta a költő.
- „Madách Imre és Fráter Erzsébet vérségi tekintetből nem voltak idegenek egymáshoz. Ha nem is közeli, de igazi vérrokonsági kötelék állott fenn köztük. Közös ősük a XVII. század elején élt Madách Péter, kinek Gáspár fiától ered a család fiága, mely felett néhány évvel ezelőtt megfordították az ősi címert, Zsófia leányától pedig többi közt Fráter József családja származik.” (Arcanum)
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály