Dzsúdló
Zeneajánló Vikitől
Mindenki számára ismerősen csenghet a Dzsúdlo név, de ki is ő valójában? Mi teszi különlegessé, és miért vált ennyire népszerűvé az alternatív zenei színtéren? Vajon a mélyen személyes dalszövegei, vagy az egyedi hangzásvilága az, ami magával ragadja a közönséget? Ahogy egyre több helyen hallani róla, sokan találgatják, mi sikerének titka.
Szerénység, alázatosság, tehetség – ez a három fő alapanyag egy sikeres előadó életében. Számomra ezek voltak azok a tényezők, amelyek felkeltették a figyelmem Dzsúdló iránt, de nézzük, mit lehet tudni róla. Fiatal és tehetséges, Mezőzomboron, egy borsodi faluban nevelkedett vallásos családban, ahol édesanyja hitoktató, nagymamája sekrestyés, nagypapája pedig kántor volt. Már általános iskolában elkezdett énekelni, később a Miskolci Zrínyi Ilona Gimnázium drámatagozatára járt, ahol Young Majréval (Maier Péterrel) zenélt és indie rockbandát alapítottak. Falunapokon is felléptek, saját próbatermük is volt.
Dzsúdló a születésnapjára kapott beatet két Holdudvar-tagtól, és írt egy szöveget hozzá; az Unom című szám kiadása fél évig tartott a sok elvárás miatt. Ezt követték a Hiszti, a Minden és a Lej című dalok, amelyek hozzájárultak növekvő népszerűségéhez Magyarországon. Első albuma, a Fotofóbia, 2020 áprilisában jelent meg, 10 számmal, közülük a Lil Frakkal közös Lej lett a legnépszerűbb, többmilliós nézettséggel a YouTube-on. Az album egy év alatt több mint 700 ezer streamet ért el a Spotify-on, és jelentős figyelmet kapott. Dzsúdlo az albumon a felnőtté válást és a fiatalkortól való elszakadást kívánta bemutatni. Zenéiben a tinédzser- és fiatalkor problémáit, mint a depresszió, szorongás és szerelmi csalódások, dolgozza fel. A pandémia miatt a koncertlehetőségek korlátozottak voltak, de Dzsúdló egy dupla sold-out koncertet adott az Akvárium Nagy Hallban. 2020 szeptemberében megjelent Ennyi című dala új fejezetet nyitott, ezt követte a novemberi Para, amely az előadó bevállalósabb oldalát mutatta be. 2021 júliusában jelent meg második albuma, a Szörnyeteg, amely szintén 10 számot tartalmaz. Azóta az előadó több albumot is kiadott a hallgatók örömére.
Íme néhány részlet a dalaiból, amit nagyon kedvelek, és különleges helyet foglalnak el a szívemben:
„Kutatom a boldogságot
Mennyire kár, hogy ez nem ilyen egyszerű
Fognám örökké az ifjúságot
Mennyire kár, hogy ez nem ilyen egyszerű” – egyszerű
„Vissza visz oda, mikor nem zavart semmi
Vissza visz oda, mikor felakartam nőni” – 21
„Pár éve még azt hittem, hogy kettő-három este
Aztán pár éve már tart az, ahogy itt ragadt a lelke
Csak egy csók volt” – csak egy tánc volt
„Elpattanak a szemek, addig húzom, amig lehet” – Unom
Ezek a darabok csak töredékei annak a széles zenei palettának, amit szeretek és értékelek. Szeretném, ha mindannyian meghallgatnátok legalább egy számot, hogy megtapasztalhassátok, miért olyan különleges számomra ez az előadó.
Végül szeretném kifejezni hálámat a szerelmemnek és egyik barátnőmnek, akik segítettek felfedezni és megszerettetni velem ezt a csodálatos művészt. Köszönöm, hogy hozzájárultatok ahhoz, hogy egy újabb kedvenc előadóra találjak!
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év