Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany’s)
Filmajánló Vikitől
Audrey Hepburn igazi filmsztár ikonként vonult be a filmtörténelembe, és nemcsak tehetségével, hanem páratlan bájával és öltözködési stílusával is elnyerte a közönség szívét. Bár 1993-ban elhunyt, több emlékezetes filmet hagyott hátra, mint az Álom luxuskivitelben, a Római vakáció és a Sabrina. Hepburn ma is a filmvilág meghatározó alakja, stílusa és eleganciája időtlen maradt. Az Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany’s) az egyik legismertebb alkotása, amely nemcsak a divat, hanem a filmtörténelem szempontjából is ikonikus film. Ma ezt a filmet szeretném ajánlani nektek.
Az Álom luxuskivitelben egy romantikus vígjáték, amely Holly Golightly, egy excentrikus fiatal nő életét mutatja be. Holly a New York-i társasági élet középpontjában áll, előnyben részesíti a luxust, és gazdag férfiakkal randevúzik abban a reményben, hogy egyszer jól szituált férfihez megy hozzá. Habár könnyed és felszínes életet él látszólag, valójában egy sokkal összetettebb személyiség, akit a múltbeli fájdalmai és a bizonytalan jövője gyötör.
A történet akkor vesz fordulatot, amikor Holly megismerkedik új szomszédjával, Paul Varjak-kal, aki egy anyagilag küszködő író. Fontos, hogy a film egyik központi motívuma Holly vágyódása az anyagi biztonság, illetve a fényűző élet után, amit a Tiffany’s ékszerbolt jelképez számára; ám később, Paul segítségével lassan ráébred, hogy az igazi boldogság nem a gazdagságban, hanem az emberi kapcsolatokban rejlik. A film végén Holly választás elé kerül: folytatja felszínes életét, vagy elfogadja Paul szerelmét és egy egyszerűbb, de boldogabb életet választ?
Az Álom luxuskivitelben nemcsak Audrey Hepburn varázsának és stílusának köszönhetően vált maradandó számomra, hanem azért is, mert időtlen témákat, mint a boldogságkeresés, dolgoz fel (remélem, ezzel nem csak nekem jutott eszembe a magyar érettségi tétel harmadik pontja, bárcsak ilyenekkel példázhattuk volna). A film bemutatja, hogy a valódi boldogság nem pénzből vagy anyagi sikerekből fakad, hanem az emberi kapcsolatokból, a szeretetből és a bizalomból. Paul törődése lassan felszínre hozza Holly belső vágyát egy mélyebb, őszintébb kapcsolat iránt, még ha kezdetben ellenáll is ennek.
Holly végül ráébred, hogy a függetlenség és a szabadság nem zárja ki a szeretetet, sőt a valódi boldogság éppen abban rejlik, hogy megengedjük magunknak, hogy szeressünk és szeretve legyünk. Számomra az a folyamat, ahogyan Holly megtanulja, hogy a boldogságot nem kívül, hanem belül kell keresni, teszi a filmet időtállóvá és különlegessé.
A színésznő számomra mindig is példakép marad, az élet minden területén. Nem csak én, hanem mások is hasonlóan vélekedtek róla. Elizabeth Taylor így fogalmazott: „Audrey egy olyan ember volt, aki már pusztán a létezésével jobb hellyé tette a világot.” Talán azért is hagyott bennem mély nyomot ez a film, mert Audrey ezzel tudott a leginkább azonosulni. Szeretni és szeretve lenni – ő maga volt a szeretet egyik megtestesülése.
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év