madách gimi

A telefonos „bolondéria”…

A budapesti Madách Imre Gimnáziumi botrányról

Aki TikTok-ot használ, vagy csak szimplán olvassa a híreket, esetleg rájuk néz a tv-ben, biztosan hallott már arról az új és egyúttal felkapott magyarországi törvényről, ami az iskolában történő okoseszközök használatára vonatkozik, melyből nemsokkal később egy hatalmas botrány is kitört a budapesti Madách Imre Gimnáziumban.

Az egész ott kezdődött, hogy 2-3 héttel a magyarországi 2024-2025-ös tanév kezdete előtt megérkezett az új kormányrendelet, amely, bővebben kifejtve a tiltott és a korlátozott tárgyakra vonatkozik. A tiltott tárgyak közé sorolható ebben az értelemben bármiféle éles fegyver (kések), lőfegyver, csúzli, dohánytermékek bevitele (még 18 év felett is), tudatmódosító szerek és egyebek. Az a bizonyos korlátozott tárgy pedig a telefon vagy bármiféle kép- és hangrögzítési, akár internet elérésére alkalmas okoseszköz. Ezen tárgyaknak a korlátozását úgy kell elképzelni, hogy még órák előtt a diákok leadják telefonjaikat, és majd csak nap végén kapják azokat vissza. A kormányrendelet ugyan engedélyezi a telefonok használatát az órán, persze csupán oktatási céllal !, viszont azt nem mondja ki, hogy a telefonok tárolása hogyan is kéne történjen az érintett intézményeken belül. Magyarán, mindenki oldja meg, ahogy tudja.

Egyes iskolák a telefonok tárolását úgy oldották meg, hogy a diákok szüleit megkérték arra, hogy vásároljanak bélelt borítékokat, amelyekből minden nap egy újat hoznak a nebulók, névvel ellátva, és abban elhelyezik a mobileszközüket, majd utána leragasztják azt. A budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatója viszont, a korábban említett kiskaput kihasználva, közölte a szülőkkel és diákokkal, hogy ebben az intézményben nem fogják elkobozni a diákok telefonjait, mert arra szeretnék őket tanítani, hogy hogyan kell a mobiltelefont helyesen használni, és be akarják vonni a készülékeket az oktatásba. Ezt a kormány úgy értelmezte és kezelte, hogy Mészáros Csaba igazgató úr magasról tesz az új kormányrendeletre, így kirúgták őt, aminek hallatán két volt Madách-gimis diák nyomban tüntetést szervezett, mivel szerintük (és még több százak szerint) igaza volt Mészáros Csabának, hogy nem tiltani kéne a telefont, hanem inkább megtanítani, hogy hogyan kell helyesen használni. Ezen kívül még egy közös véleménnyel érkeztek a tüntetők: azzal, hogy az igazgató kirúgása igazságtalan tett volt.

Erre az egészre Boros Bánk Levente is reagált a híradóban a következővel: „Én pedig üzenem a 7. kerületi Madách Imre Gimnázium tanári karának, hogy cs_sszék meg! Szervezzék meg úgy az órát, hogy ne kelljen mobiltelefont használni!”

A telefonok iskolákból való kitiltása az én véleményem szerint sem egy okos döntés, mivel a járvány óta az oktatás szerves részévé váltak, a Classroom, Google Meet, Zoom, a magyarországi tanulóknál például a KRÉTA, és még sok más online tanulási platformon keresztül. Ezen kívül, a pandémia előtt nagyon sok magyarországi intézményben a diákok a KRÉTA e-naplón keresztül tudták megtekinteni jegyeiket, órarendjüket és sok más információt is elérhettek, amelyeknek a tudta fontos lehetett egy-egy tanítási nap során, de ezt most már nem tehetik meg. Meg tudom érteni azt is, hogy a kormány miért hozta be a törvényt, elvégre szeretnék, ha a diákok az órára figyelnének, nem pedig telefonoznának. Ennek a miértjére van viszont egy ellenérv is: amelyik diák tiszteli a tanár idejét és munkáját, valamint ha érdekli is a tanóra, az nem fogja a telefonját nyomkodni, viszont amelyik a telefonját akarja nyomkodni, az vagy így, vagy úgy, megteszi, hiába szólunk rá százszor is, hogy ne tegye…

Részletek még TikTok-on: https://vm.tiktok.com/ZGewjYMTr/

A kiemelt fotó forrása: 444.hu

Szűcs Evelyn,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. B osztály