ady endre

Ez volt az élet. A magyar irodalom kiemelkedő alakjai 5.

Érdekességek Ady Endréről, a 20. század legjelentősebb szimbolista költőjéről

  • A mindenki által ismert Ady Endre, akit városunk, Nagyvárad egy iskolát is elnevezve őriz a szívében, a betegségei mellett más fájdalmakat is át kellett éljen rövid életútja során. Egyik ezek közül élete nagy szerelme, Léda és a kettejük között dúló örökös vita lehetett, a „se veled, se nélküled”-féle párkapcsolat, amely kilencéves kapcsolatuk során végig jelen volt. Szerelmüket bizonyára az is „betegítette”, sőt a viták egyik nagy kiváltó oka lehetett az, hogy Léda házas asszony volt. A viták és egy esetleges harmadik kerék… ezek keserítették a pár mindennapjait, de a szívenütő, legnagyobb fájdalom mégsem ez volt. Akármennyire is viharos volt közös életük, az ég megáldotta őket egy kislánnyal, aki fekete hajjal, hat ujjal, és sajnos halva született 1907 nyarán. A kislány fekete haja utalt arra, hogy Ady gyermeke, ugyanis Léda haja bronzszínű, a nő férjének, Diósy Ödönnek pedig vörösesszőke haja volt. A történelmi leírások szerint azonban más jelek is utaltak Ady apaságára, mégpedig a hat ujj a kislány kezén, ugyanis a költő is így született, bábája azonban a felesleges csökevényes ujjait egy cérnahurokkal elkötötte, így azok elsorvadtak. Ady viszont büszkén mutogatta az ujjak helyét a későbbiekben.

„A gyermek egy állandó kapocs lett volna közte és Ady között, hiszen már a szerelem hullámvasútjának minden stációját megjárták. A magasságokat azonban egyre inkább mélységes depressziók váltották fel. A gyerek egy biztos pont lett volna ahhoz az élhető kapcsolathoz, amire mindketten vágytak.” (Vig Emese, 2019)

Lehetséges, de ez inkább egy eltitkolt tény, hogy halála után Adynak egy csucsai bejárónőtől is született egy fiúgyermeke, akit Octavian Goga nevelt fel.

  • Köztudott tény, hogy Ady Endre szívében több hölgy is helyet kapott, de én most a Léda és a Csinszka közötti viszonyra szeretnék kitérni, különösképpen a költő halála utáni időszakra. A költő temetésén mindkét nő jelen volt, és a feljegyzések szerint több furcsa dolog is történt a koporsó mellett, bár igazság szerint az egyik történés kizárja a másikat… Az egyik azt bizonyítja, hogy Csinszka teljes szívéből gyűlölte Lédát, ugyanis Léda Ady koporsójára tett koszorúját Csinszka egyszerűen lerúgta. A második dolog, ezt kizárva egy kép volt, amit Ady mellé helyeztek. Ezt a képet Csinszka intézte, de kit ábrázolhatott? Egy megsárgult kép, rajta egy alig egyéves gyermek, babával a kezében… Léda volt. Nagyon sokan azt gondolták, hogy a képen maga Ady szerepel, de később kiderült, hogy igaz szerelmét, Lédát ábrázolja.
  • Szomorú tény, hogy a költő, bár a versírást már hétévesen elkezdte, káros szenvedélyeknek is helyet adott fiatalkorában. Egyik szenvedélye az alkoholizmus volt. Tudniillik, Ady egy vékony, beteges gyermek volt, így a szülei már csecsemőkorában egy-két pohárka borral próbálták erősíteni a szervezetét és a gyenge csontjait. Néha pálinkába mártott ronggyal altatták el, és volt olyan eset is, hogy kiskorában berúgott lakodalmakon. Az ivászat egész életét behálózta, és úgymond meg is bénította, mert a későbbiekben a versíráshoz is kísérőt ivott, ami nem segítette a gondolatait, mégis szokása lett. Az alkoholproblémáit tetézte a dohányzás, valamint a szerencsejáték is, ami hasonlóképpen, elég hamar bekacsintott az életébe. Ezek mellett még vérbajjal és tüdőbajjal is diagnosztizálták, halála azonban még így is megrázta az akkori embert. Attól függetlenül, hogy már két hete a Liget Szanatóriumban tartózkodott tüdőgyulladással, titkon nagyon sokan reménykedtek a felépülésében. A halál angyala álmában érte utol, szerettei pedig halála bekövetkeztével már ágya körül álltak: Csinszka, Dénes Zsófia, Kosztolányi Dezső, Hatvany Lajos stb.

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
10. H osztály