Újdonságok az új tanév kezdetével
A Kis- és Középfokú Oktatási Intézmények Szervezeti és Működésbeli Szabályzata
Az Oktatási Minisztérium nyilvánosságra hozta a 2024-2025-ös tanévre vonatkozó Kis- és Középfokú Oktatási Intézmények Szervezeti és Működésbeli Szabályzatát (ROFUIP), amely szeptember 9-től fog érvénybe lépni, és magában foglalja azokat a változtatásokat, amelyekre az idei tanévtől érdemes odafigyelni.
Több különös szabálycsere és -újítás ment végbe, és a konfliktusok elkerülése érdekében hasznos felkészülni, odafigyelni ezekre. Az alábbiakban megtaláljátok a fontosabb változtatásokat:
- A diákok minden modul végén jegyet fognak kapni a magaviseletükre, mely a diák viselkedését és az iskolai szabályzat betartását fogja fedni. Véleményem szerint ez a szabályváltoztatás ki fogja küszöbölni azon esetek nagyobb hányadát, amikor, egy véletlent követően, jogtalanul sokat esett a tanulók magaviseleti jegye. Az év végi jegy az öt modul-végi jegy átlaga lesz, amelyből további egy-egy jegy lesz levonva minden 20 igazolatlan hiányzást követően, a múlt tanévhez hasonlóan.
- Ha egy diák magaviselete megköveteli, fel lehet függesztve az iskolai tevékenységek alól. Ez a felfüggesztés egyszerre legfeljebb ötnapos lehet, és egy tanévben nem lépheti át a tizenöt napot. Utóbbi esetek felmerülésekor a szülők értesítve lesznek a történtekről, és akár szülői órákra is be kell majd üljenek, ahol nevelési kérdésekről lesz szó. Ezzel a változtatással nem értek egyet, hiszen szembemegy a diák tanulási jogával, amit így megvonnak tőle. Szerény véleményem szerint más megoldások előrébb segíthetik a nehézkes tanár-diák kapcsolatot, mint például az alábbi módosítás, de nem a felfüggesztést találom a leghelyesebb módszernek.
- Az iskolák kötelesek lesznek úgynevezett büntetőszobák létesítésére, amely egy erre a célra felhasznált osztályterem lesz. Ide a tanórákon nem megfelelően viselkedő diákok lesznek küldve, és egy beosztott tanár fog fogja várni őket, majd külön felügyelettel kell eltölteniük az adott órát. Ez a változtatás egy enyhén hatásosabb módja a konfliktushelyzetek megoldásainak, hiszen az ebben a szobában eltöltött idő reflektálhatja a tetteik súlyát, és esetlegesen magukba nézve rájönnének, mit is hibáztak; habár itt is közrejátszana a tanuláshoz való jogok megfosztása.
- A diákok példátlanul rossz magatartása magával vonhatja az ösztöndíjak ideiglenes vagy végleges elvesztését is. Ez az újítás előzetesen egy jó módszernek tűnik a diákok tanulásra való ösztönzésére és remélhetőleg a tanórákra való összpontosításra is. Az ötven perces órák megértése és elsajátítása még mindig a tananyag megtanulásának leghatásosabb módszerei, és lehet, pont ezzel a változtatással fognak nagyobb sikereket aratni a diákok köreiben.
- A képességfelmérő vizsgázói és az érettségiző diákok óvás előtt megnézhetik a kijavított dolgozatokat. A várva várt változás elérkezett, mégpedig hogy nem kell már többet látatlanban óvni sorsdöntő vizsgákat, hanem a dolgozat megtekintése és a javítás elolvasása után lesz lehetősége a diáknak felmérni a fellebezési esélyeit, ezzel remélhetőleg kevesebb média lesz lerontva a fellebezés után.
Ezek lettek volna a fontosabb változtatások. A teljes dokumentumot megtaláljátok a forrásomon, az Edupedu oldalán, ahol a Statutul Elevului is megtekinthető.
A teljes körű tájékoztatás céljául ajánlott a teljes dokumentum elolvasása, de nem kötelező, hiszen ezen cikken kívül az osztályfőnökök is kötelesek lesznek beszámolni a változtatásokról!
A változtatások mindenképp a diákok érdekeit próbálják szolgálni, remélhetőleg ezek nem sülnek el rosszul, és mindenkinek a sikerét szolgálják majd. Ezzel a gondolattal köszönök el, és kívánok mindenkinek további két és fél hét kellemes vakációt, sikeres tanévkezdést!
Kovács Bendegúz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. D osztály