Hamvaiból feltámadó főnix?
Szentesi Éva regényei
Szentesi Éva író, rákellenes aktivista, a WMN.hu egykori munkatársa. 1985-ben született Tiszalökön, 2016-ban pedig megjelent első kötete, a Hamvaimból, azóta pedig a kortárs magyar irodalom meghatározó alakjává vált.
Életét és munkásságát mélyen befolyásolta személyes küzdelme a rákkal, amelyről nyíltan és őszintén írt, hogy másoknak is erőt adjon. Szentesi nemcsak a betegségről, hanem a lét összetett kérdéseiről is megfogalmazta véleményét, ezáltal hozzájárulva ahhoz, hogy a társadalom más tagjai is őszintébben beszéljenek a nehéz témákról.
Egyedi és erős hangja van; bátran szembeszáll a társadalmi normákkal, hangot ad véleményének, közvetlen és szókimondó, ezért az olvasók könnyen azonosulhatnak stílusával. Műveiben keveredik a humor és a tragikum, az irónia és a fájdalom, így olvasói egyszerre lehetnek együttérzők, de nevethetnek is a leírt sorokon.
Ha olyan könyvet kerestek, amely egyszerre szórakoztat és elgondolkodtat, akkor Szentesi Éva könyvei a megfelelő választások, hisz a szerző képes úgy mesélni a nehézségekről és a mindennapok küzdelmeiről, hogy közben reményt és erőt ad az olvasóknak.
A következő bekezdésekben rövid ajánlást, betekintést nyújtok az összes eddig megjelent kötetébe, hogy ti is megismerhessétek a hamvaiból feltámadó főnix történeteit.
A Hamvaimból című regény egy erőteljes és személyes történet a szerző saját küzdelméről a rákkal. A könyv egyaránt szól a betegség fizikailag és lelkileg is megterhelő időszakáról, valamint az abból való talpra állásról. Szentesi kendőzetlen őszinteséggel tárja fel a gyógyulás rögös útját, megosztva az olvasókkal a fájdalmat, a félelmet és a reményt is. A regény nem csupán egy betegséggel való küzdelem története, hanem inspiráló példa is az újjászületésre és az emberi lélek erejére. Két nagyon fontos üzenete is van, mégpedig, hogy felelősek vagyunk a saját testünkért, illetve lehet bármennyire is sötét, a nap úgyis minden alkalommal fel fog kelni.
Első novelláskötete Kardos Margit disszidál címmel jelent meg, amely szólhat a szerzőről, rólam, de akár rólad is. Sorsok, tragédiák és kapcsolatok jelennek meg ebben a kötetben, emberek élete forog kockán. Pontosan ezért ideális a novellafüzér mint műfaj, hisz az élet is pontosan így bontja szét és fűzi össze az emberi kapcsolatokat.
Nem várt hírek, esetleg pletykák során, melyek folytán tragikus válásokról, szakításokról esik szó, sokszor elhangzik ez a bűvös mondat: Pedig olyan szépen éltek. Erről szól Szentesi Éva harmadik kötete is, melyben Nyilánszki Mari életét követhetjük nyomon. A cselekmény során kiderül arra a kérdésre is a válasz, hogy levakarhatunk-e magunkról bizonyos billogokat és cédulákat. Ha tökéletlen volt az életmodell, amit kaptunk, akkor a mi életünk is tele lesz tökéletlen életmodellekkel? Vagy talán az életünk lenne a tökéletlenség jelképe? – teheti fel joggal ezt a kérdést Mari, mikor realizálja, hogy cselekednie kell ahhoz, hogy változtatni tudjon különleges életén.
Negyedik kötete szintén a régi ellenségéről szól, viszont ezúttal az anyja kell megküzdjön a betegséggel. Szentesi Éva A legfontosabbat utoljára hagytam című regénye megrázó, viszont az írónő sebészi pontossággal ad útmutatást és leírást a rákkal való küzdelemről, önismereti utakról, kapcsolatokról és a gyógyulásról: „Hittem, és a mai napig is hiszem, hogy sikerül végigmenni az utamon. Bárhol is legyen vége.”.
Ötödik kötete Péterfy-Novák Évával együttműködve jelent meg, Damaszt és paprikás csirke címmel. Betekintést nyújt a szerzők életébe, barátságába, és mint a cím azt sugallja, a konyhájukba is. Hol komoly, hol vidám történeteket mesélnek el, melyeket számukra kedves receptekkel egészítenek ki.
Két évvel ezelőtt megjelent kötetét Kolozsváron is bemutatták, a nézőközönség egy kellemes beszélgetést hallgathatott végig a Bánffy-palota udvarában. Az írónő teljes valója ugyanaz, amit könyveiben, az interjúkban, illetve a social media platformjain mutat magából. Könyvespolcom becses dísze a dedikált Merkúr a retrográdban című kötete, amelyben szintén mindenkihez/-nek szól. Romantikus történet, hisz egy nem várt helyzetben, egy tragédia közepette talál rá a szerelem. Olyan témákat is boncolgat, mint a gyász, a csalódás, a reménytelenség, az öröm, az „örök barátságok”, illetve az útkeresés.
Nemrégiben jelent meg legfrissebb könyve, A mai naphoz nincsenek emlékeim. Ha az írónőnek nem is, az olvasóknak biztos vannak emlékeik a megjelenés napjáról, hisz a Bookline és az OpenBooks sikerlistája is ezt tükrözte. Ebben a kötetben a főhős képzeletben repülőre száll, hogy fentről vizsgálja meg önmagát, az életét, a traumák utáni létezést. Az írónő sokat markolt, hisz rengeteg téma megjelenik a cselekményben, ezáltal kissé összevisszaságot sugallva az olvasónak, de minden bizonnyal tükrözi a saját lelkivilágát.
Ismételten rákkal diagnosztizálták, jelenleg is azzal küzd, és le is győzi! Őneki élnie kell, és élni is fog. Ismét feltámad hamvaiból, akárcsak egy főnix.
(Ha szeretnétek követni gyógyulását, figyeljétek az instagram profilját, illetve Kardos Margit néven futó blogját is, ahol megosztja gondolatait az érdeklődőkkel.)
Corodi Victor,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom szak,
I. év