pi élete 1

Yann Martel: Pi élete – könyvajánló

“Isten úgy tett, mintha elfordult volna tőlem, de figyelt rám. Úgy tűnt, hogy nem érdekli őt a szenvedésem, de figyelt rám.” – Pi élete

Nem sokkal a film után találtam rá Yann Martel Pi élete című regényére, melynek már a borítója is mélyen megérintett, s azonnal tudtam, hogy nem fogom megbánni, ha elolvasom. A filmből már ismertem az eseményeket, de az csak egy része volt mindannak, amit a könyv olvasása közben még felfedeztem.

A fiatal Piscine Molitor Patel, becenevén Pi, egy indiai fiú, aki egy francia uszodáról kapta a nevét, és egy egész állatkertben nevelkedett tizenéves koráig. Egyik nyáron eszmélt rá, hogy több Isten van, akihez imádkozni lehet, ezért egyszerre három vallásúnak tartotta magát, aminek a szülei nem igazán örültek. Kamaszkorában el kellett költözniük Kanadába, ahová az állatokat is magukkal vitték eladásra, s ebből később megéltek volna elképzelésük szerint. Alig négy napja hagyták el az otthonukat, Manilát, amikor egy este vihar csapott le rájuk, a hajón azonban csak egyetlen mentőcsónak volt, amire Pi és még egy kapitány felszállt. A hatalmas hullámok felborították őket, és csak Pi maradt életben. Percekkel később, a hatalmas óceán elnyelte a hajót, a szüleivel együtt. Ahogy tisztulni kezdett az idő, a habok között megpillantotta Richard Parkert, a tigrist, és együtt élték túl a vihart. Pi reggel megnézte a csónakot, mert tudta, hogy kell legyen valami élelem elrejtve. Így is volt, talált pár konzervet és néhány konzerves édesvizet. Megtanult horgászni, és előállított pár hasznos tárgyat, amivel túlélhet. Összesen 227 napot töltött a Csendes-óceán közepén egy csónakon, a tigrissel és Istennel. Egy nap partot ért Mexikóban, ahol egyből segítettek neki. Mikor felébredt, egy kórházban találta magát, ahol elmesélte a történteket.

Engem igazán megérintett a regény. Amíg olvastam, számtalan gondolat és érzelem kavarodott bennem, s tudtam, hogy ez nem véletlen. Sok dologra ismertem rá, s talán most tanultam meg, hogy minden perc ajándék az életben.

Kalmár Zsanett,
Szalárdi János Általános Iskola,
7. B osztály