kiéhezettek

M. R. Carey: Kiéhezettek – könyvajánló

„Ha idén csak egyetlen könyvre lesz időd, ezt olvasd el!” –  hirdeti a borító.

Ennek ellenére én azt tanácsolom, hogy ne csak egyetlen könyvet olvassatok el egy év alatt; ha egy rövid ajánlólistát kellene összeállítanom bármilyen nemnek vagy korosztálynak, Mike Carey Kiéhezettek című könyve biztosan szerepelne rajta. Hogy miért? Mert teljesen egyedi alkotás, ehhez hasonló könyvet ritkán lehet találni. Az egyedisége abból ered, hogy egy végsőkig kimerített témát, a világvégét tudja másképpen bemutatni. Olvastál már olyan horrorsztorit, ami egyszerre volt gusztustalan, izgalmas, megható és vicces is? A Kiéhezettek pont egy ilyen regény.

A jövőbeli Anglia tárul elénk, húsz évvel az „Összeomlás” után, vagyis miután egy szörnyű idegrendszeri betegség átvette a hatalmat az emberiség fölött. A Hotel Echo katonai bázison harminc gyerek tanul különleges körülmények között, pszichológusok és tudósok felügyelete alatt. Néha egyet-egyet elvisznek, és társaik hiába kérdezősködnek felőlük, soha többé nem térnek vissza az osztályterembe. Ők nem érzik magukat különlegesnek, azonban a tudomány számára nélkülözhetetlenek az ellenszer megtalálása felé vezető úton. Bezártságukban a katonai vezető arra lesz figyelmes, hogy már hónapok óta nem érkezett semmilyen jel a külvilágtól, teljesen összeomlott az addig ismert civilizáció. A fontos és rendkívül titkos munkát azonban bármi áron folytatni kell.

A készletek még kitartanának, de az idegeik lassan felmondják a szolgálatot. Egy nap azonban a kint kószáló vademberek és szörnyek a bázist is porig rombolják. Csupán néhány túlélő marad, és ők sikeresen elmenekülnek a közvetlen veszély elől. Egy őrmester, egy viselkedéspszichológus, egy tudós, egy katona és egy kiéhezett utazik együtt, de senki sem tudhatja előre, hogy mi vár rájuk.

A koronavírus-járvány után már-már valósnak érezhetjük azokat a helyzeteket, amikor az utcán nincs egy ember sem, és a világ szinte halottnak látszik. De milyen lenne az élet, ha tényleg elérne minket a pusztulás? Vajon mi is úgy reagálnánk, mint a regény hősei? Remélem, hogy soha nem fog erre fény derülni…

Ennek ellenére mindenkinek ajánlom ezt az olvasmányt, aki a sci-fi műfaj kedvelője, de még azoknak is, akik nem, és szeretnének valami újat kipróbálni! Nem fogjátok megbánni!

Ács Kristóf,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. E osztály