the decameron

A Dekameron – sorozatajánló

Egyik délután, jobb dolgom nem lévén, leültem a tévé elé, és böngészni kezdtem a Netflix kínálatát. Nem volt konkrét elképzelés a fejemben, hogy mit szeretnék nézni, így esett a választásom a legelső szembejövő sorozatra, ami a A Dekameron címet viselte.

Kathleen Jordan sorozata 8 részen át meséli el egy csapat nemes sorsát, akik a 14. századi pestisjárvány ideje alatt a Villa Santában keresnek menedéket. Mindenféle embertípus megjelenik köztük: Tindaro, a gazdag hipochonder és elbűvölő orvosa, Dioneo; Neifile, egy mélységesen vallásos fiatal lány és férje, Panfilo; Pampinea, egy kibírhatatlan vénlány, akit a villa ura eljegyzett magának, vele tart hűséges szolgálója, Misia; nem utolsósorban pedig az önző Filomena és szolgálója, Licisca.

A nemesek önfeledt szórakozását Stratilia, a szakácsnő és Sirisco, a gondnok biztosítják. A különböző személyiségek, értékek keveredése számos vicces, olykor bizarr helyzethez vezet, ezenkívül a sorozat bővelkedik izgalmas fordulatokban is, hiszen a felhőtlen kikapcsolódás hamar káoszba torkollik.

A cselekmény előrehaladtával mélyebb témák is felmerülnek, mint például a nemesek és a szolgálók közti alárendeltségi viszony, és az ennek eléréséhez szükséges manipuláció és megalázás, de mindennek ellenére a sorozat egy percre sem veszi túl komolyan magát. A címmel ellentétben a sorozat csak nyomokban tartalmazza Giovanni Boccaccio alapművének az elemeit, így nem kell megijedni, hogy egy száraz, unalmas sorozatról van szó.

Akinek van egy-két szabad délutánja, és érdekli egy teljes agymenés, annak ajánlom figyelmébe a A Dekameront!

Forró Bori,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. E osztály