utazás

Mire tanít az utazás?

Nyáron van a legjobb lehetőségünk arra, hogy többet utazzunk, mivel a szabadidőnk és az időjárás is megengedi, hogy a legkülönfélébb helyekre eljussunk. Persze az utóbbi évek egekbe szökő áraival ez nem annyira egyszerű, de mindenre lehet megoldást találni, hiszen egy ilyen élmény garantáltan életre szóló lesz.

Ha megengedhetjük magunknak, miért is jobb elmenni egy idegen országba ahelyett, hogy nyugodtan ülnénk itthon? – merül fel a kérdés. Nos, ez már mindenkinek a saját döntése; van, aki nem szeret kimozdulni az otthon kényelméből, másokat sokat kell győzködni, mire elindulnak valahova, egyesek pedig alig várják, hogy végre eljöjjön a nyaralás időpontja, amelynek helyszíne lehetőleg minden évben más és más, akár egy egzotikus úticél.

Nézzük is akkor – nagyrészt személyes tapasztalataimból kiindulva –, hogy miért jó utazni, és mire taníthat minket az a pár nap, amit az ilyen jellegű kikapcsolódásra szánunk. Vannak erre a klasszikus és – főleg a román nyelv és irodalom érettségi tételei miatt – már a végsőkig kimerített válaszok, hogy utazásaink során rengeteget tanulhatunk az illető ország/ régió kultúrájáról, a nyelvtudásunkat is fejleszthetjük, vagy éppen új embereket ismerhetünk meg. Ezek lehetnek igazak, azonban ismerjük be, hogy nem mindig történik így, az pedig, hogy ez legyen az utazásunk legfőbb célja, olyan ritka, mint a fehér holló. Ennek több oka is van: a felkapott városokban, főként a fővárosokban már annyi nép és kultúra keveredik, hogy szinte lehetetlen helyi termékekkel és éttermekkel találkozni, mivel a nemzetközi ételek népszerűsége továbbra is verhetetlen. Ezenkívül, szinte bárhol a világon elboldogulunk, ha valamilyen szinten beszélünk angolul, így a legtöbben kényelemből nem fogjuk venni a fáradtságot, hogy megtanuljuk az illető ország nyelvét, főleg, ha egész életünkben maximum egy hetet tervezünk ott tartózkodni. A fentiek, valamint az új emberek megismerése is inkább akkor lehetséges, ha egy kevésbé ismert kisvárost, a falusi környezetet választjuk a főváros és a népszerű nevezetességek helyett.

Mi az, ami mégis közös haszon bármilyen utazás esetében?

Az első, amin nem igazán van mit magyarázni az az, hogy az emberek többsége képes a stresszt „otthon hagyni”. Számos kísérlet és kutatás igazolja, hogy a környezetváltozás jótékony hatású ebben az esetben. Így végre ki tudunk szabadulni a megterhelő mindennapokból, és a legtöbb esetben azt is megengedhetjük magunknak, hogy a nyaralás alatt egyáltalán ne foglalkozzunk a munkahelyünkkel és más, itthoni tényezőkkel, amelyek zavarnának minket a felhőtlen kikapcsolódásban. A második pozitívum pedig az, hogy egy utazás, legyen akármilyen egyszerű, megtanít valamire, amire az iskola soha nem fog kitérni, és más módszerekkel is jóval nehezebben sajátítható el. Ez nem más, mint a tervezés.

A tervezés folyamata mindaddig egyszerűnek tűnik, amíg más viszi véghez, és mi csak kiélvezzük a végeredményét. Az összetettsége legtöbbször több kezet és szemet igényelne, mint amennyivel az ember gyárilag rendelkezik. A látványosságok megközelítése, a tömegközlekedési menetrendek, a legjobb éttermek elhelyezkedése, az átszállásos vonatutak és a repülőterek térképe csak néhány a rengeteg dologból, amiről előre kell tájékozódni. Emellett nagyon fontos, hogy rossz időjárás, késés vagy bármilyen más váratlan helyzet esetére rendelkezzünk legalább egy B tervvel is. Az én tanácsom az, hogy a legjobb már úgy elindulni, hogy legalább két pontosan kidolgozott útitervünk van, hiszen nagyon nagy időveszteség útközben újratervezni.

Nagy segítség manapság, hogy rengeteg dolgot már online, itthonról is elintézhetünk. Megvásárolhatunk jegyeket, bérleteket, sőt akár belépőket is, véglegesíthetjük a check-in-t a repülőjáratunkra, valamint a szállodánkba is. Ezekkel időt és sok kényelmetlenséget, sorban állást lehet megspórolni. Hiába tervezünk meg mindent, bármikor közbejöhet valami, amire nem készültünk fel, amiről sehol nem lehetett tájékoztatást olvasni, de a legfontosabb, hogy ekkor is próbáljunk meg a jó oldalára fókuszálni a nyaralásunknak, hiszen az élményeket és az együtt eltöltött időt nem veheti el tőlünk senki!

Ács Kristóf,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. E osztály