Ha az unalom gúzsba kötne…
Különösen ilyenkor, a nyári szünet ideje alatt biztosan nagyon lassan telnek a napok, főként az otthon pihenő diákok számára. A vakáció tulajdonképpen a pihenés ideje, ám egy idő után már az is unalmassá válhat, a folyamatos, monoton tanuláshoz pedig természetesen senki sem szeretne visszatérni, és ez így is van rendjén. Ekkor szokott jól jönni az, ha valakinek van egy-két hobbija, amellyel eltöltheti szabadidejét.
De mi van akkor, ha nincs hobbink, és nem is tudjuk, mibe kezdjünk bele? Esetleg tudjuk, milyen dolgokban vagyunk jók, de azt nem, hogy mire használjuk fel őket?
A lap ezen cikkében erre a problémára is segítséget tudunk nyújtani, kicsik és nagyok számára egyaránt, néhány igazán hasznos hobbival. Fogadja mindenki sok szeretettel!
- Újságírás✍🏻: Mindamellett, hogy egy hasznos módja az információk közlésének, az újságírásnak ezen kívül még számos pozitívuma van. Ide sorolható legfőképp a vélemények vagy érzelmek kinyilvánítása, ugyanis amikor valaki egy számára kedvelt témában írhat (legyen ez költészet vagy receptek akár), sokkal nagyobb szenvedéllyel fogalmazza meg gondolatait, vagy adja ki magából azokat az eszméket, amelyeken épp töpreng. Újabb előnyként szolgálhat az, hogy a cikkek megírása előtt/közben utána kell nézni egyes dolgoknak, ezáltal pedig sokat fejlődhetünk. Egyéb pozitívum lehet az olvasók visszajelzése, mely által szintén növelhetjük az önbizalmunkat (is). Ha szerencsések vagyunk, és épp olyan lapnál közlünk, ahol lehetőség van rá, pénzjutalmat is kaphatunk munkánkért (bár szerintem már a tapasztalatért is megéri). Végezetül pedig, ha elég szorgalmasan végezzük el a ránk bízott munkát, akár az álomszakmánk alapköveit rakhatjuk le. 🙂
- Sütés-főzés 🥘: A konyhában történő sürgés-forgás nemcsak a lányok, hanem a fiúk számára is egy hasznos dolog lehet. Kezdhetjük akár egy rántotta elkészítésével, majd a rántotta feltúrbózásával, és talán a főzés tudománya majd csak az emeletes torták megalkotásánál áll meg. Természetesen nem kell mindenkinek esküvői tortákkal foglalkozni, de ha valaki érzi magában az ízek varázsának vonzalmát, esetleg a kifinomult vagy finomítható főzés ösztöneit, akkor képzeletének még a csillagos ég sem szabhat határt. A főzés egy létszükséglet, de ugyanúgy művészet is. A színek és formák, illatok és ízek mind segíthetnek kimondani egy-egy eltemetett gondolatot vagy egy nyomasztó érzelmet, és azáltal, hogy „kifőzzük” mindezt magunkból, valami csodás dolgot is „tehetünk le az asztalra”.
- Fotózás 📷: A fotózás talán a legszebb hobbi, majd szakma lehet azoknak az embereknek, akik értenek hozzá. Fontos az, hogy mindenben észrevegyék a szépet. A legtöbb ember nem szereti az esőt vagy a beborult, morcos időjárást, ám egy fotós, a képei által még ezt is megszerettetheti a nézőivel. Megannyi gyönyörű és véletlen eseményt örökíthet meg egy hobbifotós is, hogy már valóban szerencsésnek látjuk őket, amiért jókor vannak jó helyen. Természetesen, ahogy elmondtam, ehhez is kell egy hozzáértés, de mint minden másban, itt is fejlődhet az az ember, aki más szemmel akarja látni a világot, és elfogadja az építő jellegű kritikákat.
- Ékszerek és egyéb díszek, kiegészítők tervezése 💍: Vannak olyan emberek, akik egyszerű dolgokból is képesek valami nagyszerűt varázsolni; egy kopott vagy törött edényt is olyan szépen felújítanak, hogy sokan azt gondolnánk, talán épp most vette újonnan. Kreativitásukkal szárnyalhatnak, ruhadarabokat vagy elegáns, személyre szabott kiegészítőket tervezhetnek. Érzékeik, látásuk ugyanolyan lehet, mint a fotósoké, ugyanis mindenben a gyönyörűt, az egyedit találják, és ha más nem is látja, akkor is kihozzák belőle. Hogyha megfelelő helyen vannak munkáikkal, egyből szert tesznek vásárlókra és érdeklődőkre, így pedig visszakaphatják a munkájukba fektetett idő árát is.
Természetesen léteznek más hobbik is, például a sportolás, a tánc, a kertészkedés, vagy esetleg a sminkelés. Mindenki saját maga döntheti el, hogy az értékeit mely hobbikban tudja kamatoztatni.
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
10. H osztály