Jodi Picoult: Második látásra – könyvajánló
Nem tudom, hogy olvasni szerető embertársaim hogyan szoktak könyveket választani vásárláskor, de biztos mindenkinek megvan a maga módszere, hogy csak jó könyvekkel zsúfolja tele a szobáját. Nálam ez úgy működik, hogy nézelődök egy könyvesboltban vagy a Bookline webáruházban, és valamiért száz könyv közül lesz egy, amit kiválasztok. Sohasem csalódtam. Jodi Picoult regénye, mint a címe is mutatja, a debreceni Libri könyvesboltban lerótt második körben szúrt szemet. Ezúttal sem bántam meg!
A könyv az írónő tizedik megjelent regénye, mely angol nyelven már 2003-ban kapható volt, azonban csodálkozva láttam, hogy a magyar kiadása csak pár éve, 2021-ben jelent meg. Ezen, a kicsit furcsa tényen kívül is viszont számos meglepetést tartogat. Jodi Picoult regényei nagyon hasonlóak, hiszen mindegyikben megoldódik egy-egy gyilkossághoz köthető rejtély, majd az olvasó az igazságszolgáltatás és az amerikai tárgyalások érdekes világában találja magát. Ettől még minden regénye egyedi és élvezhető. Na de, a Második látásra egy teljesen más kaptafára lett húzva, amin, bevallom, meglepődtem.
Az első pár oldal után, mikor már legalább a harmincadik szereplő került bemutatásra, megijedtem, hogy én ebből a könyvből semmit sem fogok érteni.
A cselekményt az indítja el, hogy a Redhook vállalatcsoport bevásárlóközpontot szeretne építeni a Vermont állambeli kisvárosban, Comtosookban. A helyi őslakosok azonban azt állítják, hogy ott egykor indián temető állt. Ezután, az események minden ott lakó életét felforgatják. De minek tudható be a sok furcsaság? Talán a holtakat is megbolygatták?
Egy öngyilkosságot fontolgató szellemvadász, egy általában unatkozó rendőr és több vén helyi lakos által derül fény a kirakós hiányzó darabjaira. Két különböző idősíkon, 1932-ben és 2002-ben nyerhetünk bepillantást a szereplők életébe, sokat megtudva a szerelemről, bánatról, kitartásról, és nem utolsósorban a genetikáról, valamint az Egyesült Államok eugenikai programjáról. Hogy mi az? A könyvből kiderül… Megéri elolvasni!
Ács Kristóf,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. E osztály