jgy

Ez volt az élet. A magyar irodalom kiemelkedő alakjai 3. – Érdekességek Juhász Gyuláról, az impresszionista líra mesteréről

  • Juhász Gyula Sárvári (Schall) Anna iránti szerelmét a legtöbben viszonzatlannak nyilvánítják. Egy fontos tényezőt viszont kihagytak, mégpedig Anna halálának körülményeit, ugyanis a színésznő, halálos ágyán Juhász Gyula Anna-verseit olvasgatta, amiből arra következtethetünk, hogy nem tudott elszakadni a ténytől, hogy ő volt a költő múzsája: „Az ágy mellett, a földön Juhász Gyula verseskötete feküdt. Ahogy a könyv leesett a földre, éppen az első oldalon nyílott ki: Annának örök szerelemmel, Juhász Gyula – olvasható rajta a költő dedikációja. A szerencsétlen színésznő utolsó pillanataiban is az Anna-verseket olvasta.”
  • A híres költő szerelmi életében több nő is jelen volt, többek között titkárnője, Kilényi Irma, akit még édesanyja is elfogadott volna fia mellé, illetve ő volt talán az egyetlen nő, aki megértette és kezelni is tudta a férfi hangulatingadozásait. Kapcsolatuk jól is alakulhatott volna, ha a költő nem adta volna Vajda Bélánénak (szül. Kellner Erikának) a szívét. Fontos elmondani, hogy Kilényi Irma a költő halála után is szeretettel gondolt rá, a Juhász-kultusz ápolásának szentelte életét, több költeményét is a nő adatta ki.
  • Nagyon közismert tudnivaló, hogy Juhász Gyulának pszichés problémái, ezekből kifolyólag pedig öngyilkossági kísérletei is voltak. Ezeket néhány esetben szerelmi csalódásnak, esetleg a nem megfelelő/kívánt elismerésnek tudhatjuk be. Ám, a költő életében egy ennél sokkal összetettebb probléma állt, mégpedig édesapja, Juhász Illés halála. Édesapja, 1902 májusában meghalt, feltehetően vérbajban, és fia, az érzékeny költő azt gondolta, hogy édesapja betegségét a későbbiekben ő is örökölni fogja. Első öngyilkossági kísérletét ennek következtében vitte véghez, ugyanis egy vérbaj-vizsgálatot végeztetett el, amely pozitív lett, ettől pedig annyira megijedt, hogy véget is akart vetni életének. A későbbiekben is érkeztek még leletek, ám a tény, hogy mind negatív lett, már nem nyugtatta meg a költőt, biztos volt benne, hogy ő is vérbajos.

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
10. H osztály