Daniel Keyes: Virágot Algernonnak – Mi változott meg az egérke agyában?
Daniel Keyes 1966-os klasszikusának már előtörténete is kalandos. 1958-ban írta meg novellaként, 1959 áprilisában így publikálta a The Magazine of Fantasy & Science Fiction magazinban. 1960-ban megnyerte a legjobb novelláért járó Hugo-díjat. 1966-ban végül kibővítve, regényként adta ki a művét.
A könyv főszereplője Charlie Gordon, egy harminckét éves férfi, aki mentálisan egy hatéves szintjén van. A társadalom aktív tagja, egy pékségben dolgozik, és gyakran látogat el a mentálisan visszamaradottak iskolájában Miss Kinnian óráira. Amikor egy kutatócsoport felkeresi, és azt ígéri, egy műtéti beavatkozással okosabbá tehetik Charile-t, ő két kézzel ragadja meg a lehetőséget. Charlie jelentéseken keresztül ír arról, hogyan éli meg a különböző vizsgákat, teszteket és találkozásait Nemur professzorral és Strauss doktorral. Algernonnal, a kis fehér, kísérleti egérrel pár nappal első bejegyzése után találkozik, elmondják neki hogy az egér hasonló beavatkozáson esett át, mint amin ő is fog. Az egér fő feladata egy útvesztő teljesítése, mellyel Charlie is megpróbálkozik, de az egér rendre legyőzi. Mivel Charlie a jelentéseket rendszeresen vezeti, pontos képet kapunk arról, hogy mikor és hogyan érez. „Okosodását” hamar várja, egyik napról a másikra, és miután ez több nap alatt nem történik meg, kiábrándul, megutálja a teszteket, a jelentések írását és az egeret is, szeretne visszatérni a pékségbe. Végül erre engedélyt adnak neki, a pékségben pedig az általa barátoknak gondolt emberek szeretettel fogadják. Valójában egyikük sem örül Charlie műtétjének, hiszen így nem lesz annyira befolyásolható, mint korábban.
Charlie műtét utáni legfontosabb eseménye egy chicagói orvosi konferencia, melyen rájön, hogy őt sem orvosai, sem a konferencia vendégei nem kezelik emberként. Ahogy Charlie írja: „Ebben a teremben senki nem tekintett engem egyéniségnek – emberi lénynek. »Algernon és Charlie« és »Charlie és Algernon«, ez az állandó párosítás rávilágított, hogy mindkettőnkre úgy gondoltak mint kísérleti állatokra, amely a laboratóriumon kívül nem is létezik.” Nemur professzor is csak ennyit mond Charlie-ról a konferencián: „Bátran állíthatjuk, hogy e kísérlet előtt Charlie Gordon valójában nem is létezett”. Algernon megszökik ketrecéből, Charlie-nak pedig sikerül elfognia, együtt ketten pedig visszarepülnek New Yorkba.
Vajon Charlie Gordon hogyan viselkedik majd doktoraival a konferencia után? Mi történik majd Algernonnal, és hogyan boldogul Charlie friss emlékeivel? Hogyan változik Charlie személyisége azáltal, hogy egy kész géniusz, egy „tudományos fantasztikusság” lett? Mindezen kérdésekre – és sok másra – választ kaphattok, ha elolvassátok ezt a könyvet! Ha még jobban beszippant a világ, több filmadaptáció is született belőle, így élő szereplőkkel is végigkísérhető Charlie története!
Vajna Csongor,
Szacsvay Imre Általános Iskola,
7. osztály