orwell

George Orwell: Tragédia Burmában, A fikusz és az Antikrisztus – könyvajánlók

  George Orwell neve bizonyára sokak számára ismerősen hangzik. Ez nem is csoda, hiszen könyveivel egy olyan világszemléletet közvetített, ami azt eredményezte, hogy a 20. század egyik legnagyobb hatású írójává vált.

  Emlékszem, amikor bementem az egyik könyvesboltba, céltalanul bolyongtam a polcok között, ugyanis elképzelésem sem volt arról, milyen olvasnivalóval szeretnék gazdagodni. Netán önfejlesztő könyv legyen, vagy valamilyen családi történet, ami drámává növi ki magát? Talán a meditációról szeretnék még többet olvasni? Kapkodtam a fejem a címek rengetegében, amikor megakadt a szemem egy fehér borítójú könyvön… Egymás alatt két cím, fekete betűkkel: Tragédia Burmában, A fikusz és az Antikrisztus.

  Képzeljétek el, egy könyvben két, elég terjedelmes történet kapott helyet.

Tragédia Burmában:

  Az író, George Orwell, avagy eredeti nevén Eric Arthur Blair, tanulmányai után visszatért születési helyére, Indiába, ahol a megélhetés kedvéért a burmai gyarmati rendőrségnél helyettes felügyelőkent dolgozott. Pár év elteltével azonban annyira megundorodott az angol gyarmati politikától, hogy otthagyta állását. Minden itt szerzett élettapasztalatot belefoglalt a brit gyarmatosítást bíráló szépirodalmi művébe, a Tragédia Burmában című regényébe.

  A történet főhőse Flory, aki tűzön-vízen át küzd azért, hogy a burmai lakosság, illetve a gyarmatbirodalom között a lehető legkevesebb feszültség legyen. Mindezek mellett megismerkedik egyik barátja rokonával, Elizabethtel, akivel számos élményt szereznek Burmában és környékén, amin keresztül rengeteg Indiára jellemző kulturális ismeretekkel is gazdagodhat az olvasó.

  Talán Flory learatja küzdelmének gyümölcsét, és elnyeri Elizabeth szívét is?

A fikusz és az Antikrisztus:

  Orwell második regényében egy lázadó figurával ismerkedhetünk meg. A fikusz és az Antikrisztus főhőse nem más, mint Gordon Comstock, kinek megrögzött elszántsága sajátos módon fellázadni a „Pénzisten” ellen, mégpedig úgy, hogy jól fizető, biztos állását az Új        Albion nevezetű reklámügynökségnél leváltja egy jóval szegényebb életvitelre. A főhős nem vágyik másra, csupán arra, hogy elismert költőként kitörhessen a pénz világából, s így megírhassa művét: a Londoni Örömök-et. A történet során, főhősünk bőrébe bújva számos anyagi akadályba ütközhetünk mi, olvasók is, s mindezen hányattatások során jutunk el a végkifejletig.

  Vajon győzedelmeskedik a „Pénzisten”? Végezetül kerül-e Gordon ablakába is egy fikusz? A végén minden kiderül…

Szallós Kinga Fruzsina,
Nagyváradi Művészeti Líceum,
11. D osztály