Bulizni, de milyen mértékben?

Bizonyára hallottatok már az italfogyasztásról és arról, hogy az alkoholnak milyen káros hatásai vannak a szervezetünkre. Lehetséges, hogy beleütköztetek már abba a problémába is, ahogyan én, hogy: oké, értem, hogy káros az alkohol, de mégis mekkora mennyiségben, mikor, és milyen hatással is van tulajdonképpen a szervezetünkre? Hadd segítsek egy picit értelmezni a helyzetet, és elemezni, mi is történik valójában a szervezetünkben.

Azt nyilván már tudhatjuk előadásokról, szüleinktől stb., hogy ha iszunk, azt a szervezetünk meg is érzi. Tudjuk, mert láttuk már. Na, de mégis mi történik ilyenkor?

A lényeg az, hogy az alkohol egy enyhe méreg, mely cukor erjedésével keletkezik. Ez ital formájában a szervezetbe kerülve először a szájban kezd el felszívódni, és egyenesen a véráram felé veszi az utat. A gyomorba került alkohol nagyjából 20%‐a szintén a véráramba jut, a többi pedig a végbélen keresztül kerül ugyanoda. Tehát, így vagy úgy, de a vérbe kerül. Mellékesen terhes nők esetében az anyaméhbe is jut ezáltal, ahol károsítja a genetikáját a magzatnak, így akár visszafordíthatatlan károkat is okozhat. A vér után a máj következik, ahol elkezdi a szervezet lebontani, egy úgynevezett acetaldehidre, mely egy, a sejtre nagyon károsan ható méreg. Az alkohol lebontása a májban nagyon időigényes, és nagy mennyiségekkel nem tud mit kezdeni. A vérből az agyba is juthat, ahol tompítja az idegpályákat, és csak a nagyon erős impulzusokat közvetíti. Ezzel magyarázható a részegség. Na jó, ennyit a biológiáról, térjünk a lényegre.

Hol találkozunk leginkább az alkohollal a hétköznapokban?

Forrás: Adobe Stock – Alcoholism Images

A felnőtteknél/nagykorúaknál. Ezért automatikusan kialakul bennünk egy olyan téveszme, miszerint ha alkoholt fogyasztunk, közelebb kerülünk a felnőttséghez és a nagykorúsághoz. Ez elsősorban azért veszélyes gondolat, mert ha túl korán (18 év alatt) kezdjük el az alkoholfogyasztást, akkor óriási mértékben befolyásoljuk azt, hogy a testünk rendesen kifejlődjön. Ez visszafordíthatatlan károkat tud okozni egy még fejlődésben lévő szervezetben. Ha a fogyasztást akár egy kicsit is túlzásba visszük, nem a mostani énünk fogja ezt igazán megszenvedni, hanem a későbbi, aminek a csapása elkerülhetetlen lesz. Megéri egyáltalán ezzel kísérletezni?

Úgy is jól tudod érezni magadat a megfelelő társaságban, hogy nem fogyasztasz alkoholt. A társaságodat, akikkel szórakozol, te választod meg, ne engedj a társadalmi nyomásnak!

Az alkohol hatása rövid távon nem észlelhető olyan károsnak. Egy statisztika szerint viszont, minél hamarabb kezdi el valaki az alkoholfogyasztást, annál nagyobb a valószínűsége, hogy, ha nem is most, de évekkel később, megoldásként fog rá tekinteni az illető. Márpedig az alkohol semmire sem megoldás. Még ha egy rövid ideig is boldogságot érzünk, vagy hirtelen minden gondunk elmúlik, nem fog megoldást nyújtani semmiféle belső vagy külső problémánkra.

Sziráczki Tamás, 9. D osztályos tanuló írása
a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum Mi újság, Ady? című diáklapjában