Hogyan tanuljuk hatékonyabban_Nikoleta (1)

Hogyan tanuljunk hatékonyabban?

Nyári szünet alatt bizonyára már senki sem akar a tanulásról, a füzetek vagy leckék lapozgatásáról hallani, hisz ez az időszak nem erről szól. A nyári hónapokban leginkább kikapcsolódni és pihenni kell, de sajnos olyan gyorsan elrepül a vakáció, hogy bizony máris elgondolkodhatunk, milyen taktikákkal vágunk bele a következő tanévi munkánkba. Így, íme néhány tipp, melyek segítségül szolgálhatnak a tanulók számára:

  1. Az első és leghasznosabb tipp lehet a rendszeres, óráról-órára való tanulás. Igen… nagyon nehéz lehet napi rendszerességgel minden tantárgyból készülni, de már az is hatásos lehet, ha egy-két alkalommal elolvassuk az adott leckét, és így nem a dolgozat előtti nap vagy este kell készülnünk rá. Hatásos beosztani az időnket, nem egyszerre zúdítani magunkra ennyi tananyagot!
  2. Újabb tipp lehet a tisztaság, több szempontból is. Az első és talán legfontosabb a szellemi tisztaság: hasznos lehet, hogyha iskola után tiszta aggyal ülünk neki tanulni. Emberfüggő ugyan, de iskola után fél, egy vagy másfél óra pihenés kiszellőztetheti a lefáradt agysejtjeinket. Másik oldalról, tisztaságnak számít a füzeteink, jegyzeteink rendben tartása is helyes- és szépírással, vagy akár szövegkiemelők gyakori használatával. Az utóbbi módszer leginkább a vizuálisan tanulók számára lehet segítségül.
  3. Amennyiben jegyzetekről beszélünk, jó, ha odafigyelünk, mit jegyzetelünk ki, és mit tanulunk meg. A szöveg vagy megtanulandó lecke esetében ne „magoljunk”, hanem inkább jegyezzünk meg fontos kulcsszavakat, és mindenképp igyekezzünk lerövidíteni a tananyagot (az elhagyható, magától értetődő, többször leírt mondatrészeket hagyjuk ki).
  4. „Kevesebbet többször”, azaz igyekezzünk minél több szünetet tartani. Ennek köszönhetően sokkal könnyebben fog menni a tanulás. A szünetek tantárgytól függőek is lehetnek, például egy irodalmi dolgozat előtt 30 perc aktív tanulás, ahol igyekezzünk, hogy semmi ne terelje el a figyelmünket, majd ezt 5-10 perc pihenő kövesse!
  5. Megkönnyítheti a tanulást, hogyha alatta csak a leckének szenteljük figyelmünket: nem nézünk közben TV-t, nem görgetjük közben a TikTok-ot, tehát csak a tanulásra koncentrálunk. Fontos, hogy az auditívan tanulók se essenek tévedésbe, az ő esetükben ugyanis az hasznos, hogyha hallják a leckét a más, vagy saját szájukból, nem pedig ha közben zenét hallgatnak, mivel az adott zene(szöveg) dúdolása is elvonhatja figyelmüket.
  6.  A tanulás egyik legkönnyebb elmélyítési módszere lehet, hogyha visszatérünk az adott tantárgyhoz. Például megtanuljuk a történelem leckét, hagyjuk, hogy ülepedjen és „megfogja” a fejünket, közben pedig elkészítjük a biológia házit. Kis szünet után memóriajátékkal, vagy szülők segítségével kikérdezhetjük magunkat történelemből, így pedig eldől, mennyi maradt meg a tanult anyagból.

+ Mindezek felett a legfontosabb, hogy ismerjük saját magunkat, meg kell tapasztalnunk, mikor fog az agyunk, délután vagy esetleg inkább este, auditív vagy inkább vizuális típusú tanulók vagyunk, mindemellett pedig néha el kell fogadnunk, hogy különbözünk, és nem tudunk egyformán, ugyanannyi idő alatt egy fizika vagy egy történelem leckét megtanulni. Sok minden függ tehát a beállítottságunktól is (legyen az humán vagy reál).

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
10. H osztály