Hogyan befolyásolja a Föld mágneses mezeje a kutyákat?
A Föld mágneses mezeje egy védőburok, de tudtátok, hogy a főemlősöknek és a madaraknak egyfajta GPS-ként szolgál?
Létezik a kutyák magatartásában pár furcsa és érthetetlen szokás, melyekkel nap mint nap találkozunk, mégsem fordítunk rájuk nagy figyelmet, nem járunk utána az okoknak, például hogy hogyan tudnak minket annyira szeretni, feltételek nélkül. Vannak viszont még ennél is furcsábbak, és ezekre tudományos magyarázat is létezik…
Német tudósok, egyes kutatások során rájöttek, hogy az ebek azért keresik olyan sokáig a helyet, ahova üríteni fognak, mert képesek érzékelni a Föld mágneses mezejét (akárcsak a legtöbb főemlős is). Amikor ezt megtalálják, orrukat iránytűként használva, körbe-körbe forognak, és csakis az észak-déli tengelyen ürítenek. A tudósok viszont arra még nem jöttek rá, hogy a kutyák tudatosan teszik-e ezt, vagy vegetatív szinten van szabályozva.
Mint említettem, nem csak az ebek használják a Föld mágneses mezejét! Enélkül a mágneses mező nélkül nem találnának vissza a vándormadarak sem tavasszal az otthonaikba.
Végezetül pedig, akkor mi is az a mágneses mező?
Kb. 3000 kilométerrel a Föld felszíne alatt, a bolygó külső magjában örvénylő vas olyan elektromosságot vezet, amely egyfajta mágneses teret hoz létre. Ez a mező a bolygó belsejétől a Földet körülvevő térig terjed, és megvédi a világot a halálos napsugárzástól.
A kutyák és a madarak is észlelik a térerősség és az áramlás különbségét, amit arra használnak, hogy rájöjjenek, hol vannak és hová menjenek.
Erről többet az alábbi portálokon olvashattok:
azenkutyam.hu , livescience.com
Köteles Nóra,
Ady Endre Elméleti Líceum,
9. D osztály