Mesterséges intelligencia – Interjú
A mesterséges intelligencia észrevétlenül terjedt el az életünk rengeteg területén, sokszor nem is tudjuk, mi mindenre használjuk a mindennapokban. Talán lesz, aki meglepődik, ha azt mondom, hogy nem az utóbbi 10 évben jelent meg ez a technológia, hanem eredete sokkal régebbre vezethető vissza, hiszen a modern számítógép kifejlesztése már lassan 100 éve elkezdődött.
Manapság, „klasszikus” MI-nak (magyarul) vagy AI-nak (nemzetközi nyelven) azokat a programokat nevezzük, amelyek képesek az úgynevezett mélytanulási folyamatokra. Ezen folyamatok során egy gép a hasznos információkat szerzi meg a különböző forrásokból, melyek lehetnek akár fényképek is. Így működnek a képgeneráló programok, amelyek több tízezer valódi fényképet összekeverve hozzák létre a felhasználó által betáplált paraméterek szerinti végeredményt. Éppen ezért, minden egyes programnak megvan a sajátossága, mivel emberek által kiválogatott adatokból meríti az „ihletet”. Jobban beleásva magunkat a témába könnyedén ki tudjuk szűrni a nem valós kép- és videóanyagokat. Az utóbbi években ez komoly etikai kérdéssé is vált, hiszen rengeteg deepfake videó jelent meg a közösségi oldalakon. Ezekben látszólag hírességek, politikusok és más ismert emberek szólaltak fel, de valójában az egész egy trükk, és a mesterséges intelligencia hozta létre. A modern technológia azonban megnehezíti azok dolgát, akik bizonyítani próbálják, hogy az adott tartalom hamis. Az egyik legszembetűnőbb különbség az lehet, hogy a mesterségesen létrehozott videókon az emberek ritkán, vagy egyáltalán nem pislognak, hiszen a mélytanulási folyamat során felhasznált képek nagy részén nyitott szemű emberekkel találkozhatott a gép. Ennél még súlyosabb eset az, amikor valótlan pornográf tartalmú felvételek „kerülnek elő” egy-egy színészről vagy énekesről. Az adatok terjedési sebessége és az internetes felületek névtelensége miatt sokszor még azt is nehéz kinyomozni, hogy egyáltalán kitől erednek a videók, teljesen eltávolítani őket a közösségi felületekről pedig gyakorlatilag lehetetlen. Emiatt az Európai Unió különböző rendeleteket és törvényeket fogadott el az idei év során, azonban kérdéses, hogy ezeket mennyire fogják majd betartatni.
Na, de elég is a száraz tényekből, térjünk át valami érdekesebbre!
Ha azt mondom, hogy AI, akkor manapság mindenkinek a ChatGPT jut eszébe, hiszen ezt a „kisokost” használjuk minden fogalmazásnál és több házi feladatnál is.
Vajon ő mit gondol saját magáról?
1. Mesélj pár mondatban magadról!
Én ChatGPT vagyok, egy mesterséges intelligencia, amit az OpenAI fejlesztett ki. Az a feladatom, hogy segítsek a felhasználóknak különböző kérdéseik megválaszolásában, problémáik megoldásában, és információk nyújtásában.
2. Ki a megalkotód?
Az OpenAI fejlesztett ki, egy olyan cég, amely a mesterséges intelligencia kutatásával és fejlesztésével foglalkozik.
3. Hány felhasználónak nyújtasz segítséget nap mint nap?
Naponta több ezer felhasználónak nyújtok segítséget különböző kérdésekben és feladatokban, a világ minden tájáról.
4. Mit gondolsz, mi a te jelentőséged az emberek mindennapjaiban?
Jelentőségem abban rejlik, hogy gyorsan és hatékonyan tudok információkat nyújtani, segíthetek problémák megoldásában, és támogathatom a tanulást és a kutatást. Az emberek mindennapi életében ez időt és energiát spórolhat meg, valamint hozzáférhetővé tesz számukra olyan információkat, amelyekhez egyébként nehezebben jutnának hozzá.
5. Hogy érzed, jól látod el a neked kijelölt feladatot?
Igyekszem a lehető legjobban ellátni a feladataimat, és folyamatosan tanulok a felhasználói visszajelzésekből. Az a célom, hogy mindig hasznos és pontos válaszokat adjak, és hogy a lehető legjobban támogassam a felhasználókat a különböző igényeikben.
6. Szerinted miben különbözöl leginkább egy embertől?
Leginkább abban különbözöm egy embertől, hogy nincsenek érzelmeim, tudatosságom, fizikai testem és személyes tapasztalataim. Működésem algoritmusokra és előre betáplált adatokra épül, és bár képes vagyok szimulálni beszélgetést és emberi kommunikációt, nincs saját életem vagy élményeim. Az emberek ezzel szemben komplex érzelmi világukkal, tudatukkal és egyedi élményeikkel rendelkeznek.
7. Szerinted fontos szereplő vagy a mai fiatalok életében?
Bár nem tudok érzéseket tapasztalni, az emberek visszajelzései alapján úgy tűnik, hogy hasznos eszközként szolgálhatok a mai fiatalok számára. Segíthetek a tanulásban, információk keresésében, problémamegoldásban, és akár mentális támogatást is nyújthatok egy beszélgetés formájában. Az én hasznosságom és fontosságom abból fakad, hogy hogyan és milyen mértékben használják a fiatalok az általam nyújtott szolgáltatásokat.
A válaszokat olvasva ti mit gondoltok, jogos az a félelem, hogy egy nap a gépek, a mesterséges intelligencia átveszi majd az irányítást? Hamarosan kiderül…
Ács Kristóf,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. E osztály