tom rosenthal__

Tom Rosenthal

Biztosan hallottatok már a Home, a Lights Are On, vagy akár a Dinosaurs in Love című dalokról. Ezek Tom Rosenthal művei.

Tom feleségével és két lányával él Londonban, saját kis kiadóját (Tinpot Records) vezeti, ahol igazi csodákat gyárt.

Na, de milyenek is a zenéi?

Leginkább úgy tudnám elmagyarázni, mintha percenként képesek volnánk ugrálni könnyedén a dimenziók között. Nála megtalálhatjuk a legvidámabb (Flourishing) és egyben a legszomorúbb (We Can Always Come Back) hangvételű dalokat. És talán ez a két dolog valahol kéz a kézben is jár.

A dallamok, a hangszerelés, a hangja és a dalszöveg mind-mind olyan lelkiállapotba helyezik a hallgatót, amelyről nem is gondolná, hogy létezik.

Régebbi dalai nem tökéletesek, sőt helyenként megkérdőjelezhetők, de pont ezek az apró hibák viszik tovább a csúcsra. Nyers és személyes, mint amikor az ecset vonásai is láthatók egy festményen.

A 2021-es, Denis Was a Bird című albuma az apja elvesztéséről és az azt követő gyász szakaszairól szól, mégis valahogy képes kellemes atmoszférát teremteni.

Pár sor, példának okáért:

“I’m a tractor on the motorway
I’ll be there tomorrow, if not today
And there’s loads of life in my body’s way
But I’ll get there”
Tractor On the Motorway

“I never forget the spring in your step
To get to where you had to get
I can see the back of your head
Then it’s gone.”
Denis Was a Bird

Az előadó nem teszi semmissé a fájdalmat, nem is célja valószínűleg. A fájdalom nagyon is valós a zenében, súlya van, és annál felemelőbb, amikor be-becsempész egy-két reménnyel teli sort is.

Vannak ám igen furcsa című zenéi is, mint például a Karl Marx in the Bath, P.A.S.T.A, vagy akár a Bob in the Rain and the Lizard of Hope, de te csak indítsd el, hagyd, hogy megnyíljon előtted egy másik világ, valami új!

Elmagyarázni egy érzést, amit egy dal kiválthat belőled, nehezen lehet, meg kell hallgatni ahhoz, hogy megértsük Tom dalait…

Magyari Zsófia,
Ady Endre Elméleti Líceum,
9. E osztály