A New York Times játékai
A keresztrejtvények mindig is nagy kedvencei voltak az emberek azon rétegének, akik szabadidejükben a szóismeretüket, szókincsüket akarták megmutatni, akár fejleszteni, és agyuk szürkeállományát kreatív játékokra szánták. Ez a tradíció most hanyatlóban van a modern időtöltési eszközök/módszerek és a felgyorsult világ miatt, de egy rétegnek sikerült fenntartani a szakág szépségét. A híres New York Times lap találónak látta, hogy online formában, napi szinten közzé tegyen jobbnál jobb rejtvényeket ennek, a most már kicsiny magnak. És milyen jól tette!
Azonban nem állt meg a klasszikus keresztrejtvénynél, hanem számos másféle rejtvényt és játékot is kiad naponta. A lent bővebben kifejtett játékokban engem nem az fogott meg, hogy mennyire eredetiek, hiszen mind már egy ismert gyakorlat modernizált változata, hanem hogy egy alkalmazásban könnyen elérhetők. Tökéletesek arra a 15 percre, amíg tömegközlekedéssel beérünk a suliba, vagy épp hazafele tartunk, reggeli közben is egy gyors agytorna, esetleg barátokkal közös fejtörés. Mindez szerepel azon hosszú listán, ami a sokoldalúságát mutatja az alkalmazásnak. Egyszerűbb dizájnt nem is kaphatott volna, a felhasználói felületét gyerekjáték elsajátítani, és nem vesz el senki életéből több mint egy fél órát.
A játékok között megjelenik az említett keresztrejtvény és annak mini, 5×5-ös négyzetbe szűkített változata is, a spelling bee névre hallgató szókirakó, ami egy méh szimbólummal lett ellátva, és benne 7 betű egy kis kaptár mintát fed le. A középső betűje kötelező, míg a maradék betűk tetszés szerint felhasznáhatók a szavak kirakására, célul így a minél hosszabb szavak megtalálása van kitűzve. A híres wordle is ide sorolható, ahol egy ötbetűs szó kitalálása a cél, különféle segítségek felhasználásával, a közkedvelt connections, amelyben 16 szót kell 4 csoportba rendezni, a letter boxed, ami szintén szókirakó, csak más szabállyal, és végül a jó öreg sudoku.
Az alkalmazás bármilyen operációs rendszeren megtalálható, NYT Games néven. Meleg szívvel ajánlom tapasztalt játékosoknak, vagy új kihívásként bárkinek. Jó játékot!
Kovács Bendegúz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. D osztály