Változó világ – vallás a fiatalság körében
Sokan fel vannak háborodva, hogy a mai fiatalok körében már nem olyan népszerű a vallás, sőt megkockáztatom, ciki az, ha egy tinédzser imádkozik minden este, esetleg a templomba is eljár. A világ fejlődésével megváltozott a gondolkodásunk és az értékrendünk is, és néha tényleg nem könnyű lépést tartani ezzel. Az idősebb korosztály mindig nehezebben tudott alkalmazkodni a változásokhoz, ez pedig a felháborodás egyik legfőbb oka.
Általánosan azt mondhatjuk, hogy tényleg csökkent a vallás szerepe napjainkban, de ez nem ok ítélkezésre és további széthúzásokra az emberek között.
A gond az, hogy a szólás- és véleményszabadság csak elméletben létezik, hiszen mindezek ellenére meg kell felelnünk a sokszor elavult társadalmi elvárásoknak. Az iskola is ebben erősít meg minket, hiszen kötelező vallásoktatás van, osztálytípustól függetlenül. Tudom, ki lehet iratkozni, de nem az a megoldás. Vallásosnak lenni és hinni egy döntés, melyet mindenki szabadon meghozhat. Ugyanolyan joga van bárkinek ahhoz, hogy kijelentse, hogy ő ateista, mint ahhoz, hogy minden vasárnap eljárjon szentmisére. Ennek ellenére az lehet az ember érzése, hogy továbbra sem tudunk elvonatkoztatni bizonyos felfogásoktól. Az iskolai vallásórák egyetlen hatása az elviselhetetlen bűntudatkeltés azokkal szemben, akik nem értenek egyet a tanár véleményével. De ha már egy ilyen modern és szabad világban élünk, azt is kéne érezzük, hogy ez bizony diszkriminálásnak minősíthető. Szerintem bármelyik pedagógusnak az kéne legyen a feladata, hogy kiszélesítse a tanulók látókörét és világszemléletét. Nagyon nem tartom helyesnek azt, hogy ránk akarják erőltetni a saját nézeteiket, elítélve és kizárva bármilyen más lehetőséget. Talán a kommunizmusnak Romániában vége lett az 1989-es forradalommal, de a ráeszmélésre még várnunk kell.
Ács Kristóf,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. E osztály