A legnagyobb kihívást sokszor nem is maga a tanítás jelenti – Gondolatok egy kezdő pedagógustól
Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen általános iskolában olyan magyartanárnőm volt, aki egyszerre tanított, nevelt és inspirált. Már akkor eldöntöttem, hogy majd egyszer olyan szeretnék lenni, mint ő. Akkor még nem is gondoltam arra, hogy a tanári pálya nem is annyira egyszerű, mint amennyire azt kívülről látja az ember. Számos tévhit van a pedagógusi szakmával kapcsolatban: odamész, tanítasz négy-öt órát, majd hónap közepén felveszed a „nagy” fizetésed.
Ez egyáltalán nem így működik.
Először is, ahhoz, hogy valaki tanár legyen, mindenképp rendelkeznie kell egy egyetemi diplomával, valamint egy I-es szintű pedagógiai végzettséggel. Ezt követően jelentkezni kell versenyvizsgára az adott megyében. Idén a jelentkezések határideje: május 8–17. A jelentkezéshez össze kell állítani egy mappát, amely tartalmazza a személyes dokumentumokat, valamint a formanyomtatványokat. A jelentkezést egy vizsgatanítás követi, amelyet a megyeszékhely különböző iskoláiban kell elvégezni. A vizsgatanítás eredménye beleszámít az írásbeli vizsgán elért jegy végső eredményébe. Az idei véglegesítő vizsga írásbelije július 17-én lesz. A vizsgán legkisebb ötös jegyet kell elérni ahhoz, hogy állást (posztot) választhass.
A tanároknak minden év szeptember 1-jén már elkezdődik a tanév. Amíg a diákok még élvezik a nyári szünetet, addig a tanárok bejárnak az iskolába, előkészítik az osztályokat, a tankönyveket, megírják az éves és az egységterveket, néhány óravázlatot.
Kezdő pedagógusként nehéz belecsöppenni egy teljesen idegen környezetbe. A legnagyobb kihívást sokszor nem is maga a tanítás jelenti, hanem a beilleszkedés, a papírmunka, valamint a gyerekek fegyelmezése, a figyelem fenntartása.
A tanári pálya nem csak abból áll, hogy kinyitjuk a könyvet, lediktáljuk az adott anyagrészt, majd elégedetten kijövünk az osztályteremből. Magyar szakos tanárnőként az egyik fő célom az, hogy olvasásra buzdítsam a diákokat. A tanulók zöme már unja a Petőfi-verseket, József Attila tájverseit, Jókai regényeit stb., ezért törekszem arra, hogy a kötelező olvasmányok mellé becsempésszek egy-egy kortárs irodalmi alkotást is, akár Háy Jánostól, Lackfi Jánostól, Sohonyai Attilától, Varró Danitól. Az én meglátásom szerint sok esetben a diákok sokkal jobban élvezik és értékelik ezt, mint elmondásuk szerint az „uncsi írókat”.
A magyar nyelv és irodalom tanítása nemcsak versek elemzéséből, novellák olvasásából áll, hanem ahogyan a szak neve is mutatja, ott van mellette a nyelv, azaz a nyelvtan. Véleményem szerint a nyelvtani részek azok, amelyeket a diákok a legjobban unnak. Ilyenkor érdemes játékos feladatokat bevinni, hogy minél többet gyakorolják az adott anyagrészt, ezáltal rögzülnek bennük a nyelvtani szabályok.
Mint említettem, a tanári pálya nehézségei közé tartozik a diákok fegyelmezése és a figyelem fenntartása. A mostani diákok figyelmét nehéz lekötni, hiszen a közösségi médián és a TikTok-on kívül nem sok minden érdekli őket (tisztelet a kivételnek). Pályakezdőként olyan helyzetekkel találtam szembe magam, amelyek teljesen kizökkentettek a tanítási folyamatból, és ilyenkor nehéz visszaterelni a diákok figyelmét. Sokszor a tipikus „Ne egyél!”, „Ne igyál!”, „Tedd el a tízóraid!” mondatok mellett olyan mondatok is elhangozhatnak egy magyarórán, hogy: „Ne mássz ki az ablakon!”, „Ne verekedjetek ott hátul!”, „Ne edd meg a virágot!”
Akik most kezdik el tanári pályafutásukat, azoknak a következőket tudnám javasolni:
- Kövesd figyelemmel a véglegesítő vizsgához kapcsolódó dátumokat! Minden információ megtalálható az edu.ro oldalán.
- Készülj fel a véglegesítő vizsgára! Az említett oldalon fent vannak az előző évek tételei, javítókulcsai. Igyekezz minél nagyobb jegyet írni, hogy egy jó állást tudj foglalni!
- Tervezd meg az óráidat! Természetesen nem lehet minden órát pontról pontra megtervezni, de érdemes egy átfogó vázlatot készíteni az adott tananyagról.
- Élvezd! Egyszerűen csak élvezd a tanítást és azt, hogy egy közösségbe tartozol! 🙂
Csiki Bernadett,
a csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskola magyar szakos tanárnője,
a Partiumi Keresztény Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom–Angol Nyelv és Irodalom szakpárosításának volt hallgatója