poza-examen-bacalaureat (1)

Tervezet: lehetőség a korábban szerzett érettségi jegyek emelésére

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátushoz benyújtott tervezet célja a korábbi években érettségizőknek lehetőséget biztosítani a jegyük javítására legalább egy tantárgyból. A javaslat szerint az érettségizők kérhetnek újabb vizsgát, amelynek eredménye csak akkor módosul, ha magasabb, mint az előző jegy. A javaslat arra irányul, hogy kiegészítse a 198/2023. számú, az egyetem előtti oktatásról szóló törvényt, konkrétan annak 103. cikkét. Az új vizsga nem vezethet a korábbi jegy csökkentéséhez, csak akkor módosítható, ha magasabb eredményt érnek el. Ha a minősítés módosul, új érettségi oklevelet állítanak ki az érintetteknek. A tervezet célja, hogy a diákok ne legyenek korlátozva életük végéig az érettségi eredményeik által, és ne kerüljön veszélybe a felsőoktatási intézményekbe való felvételük. A tervezetet még meg kell vitatni a parlamentben. Erről olvashatunk a Maszol.ro, illetve az Edupedu.ro oldalán.

Véleményem szerint kiváló kezdeményezés az USR részéről, mivel a diákoknak lehetőségük van jegyemelésre legalább egy tantárgyból, és ha netán mégsem sikerül pl. 8-as helyett 10-est írni, vagy 5-ös helyett 8-ast, akkor az a jegy változatlanul marad, és nem minősül sikertelen vizsgának.

Mint már fentebb említettem, a kezdeményezés kiváló, sőt mi több, célravezető, ám nagyon sok mindent kellene tisztázni e tervezet megértése, gyakorlati alkalmazása végett stb. Először is, miről szól a tervezet: a korábbi években sikeresen érettségiző diákoknak lehetőségük van legalább egy tantárgyból jegyemelésre, illetve a jegy csak akkor módosul, ha nagyobb, mint az előző jegy. Őszintén szólva, nem sok minden derül ki a tervezetből, és egyéb tényezőt is figyelembe kell venni az érettségit illetően. Nem derül ki, hogy mikor tehetik le a vizsgát a diákok, pontosan melyik vizsgaidőszakban, a nyáriban és/vagy az ősziben, illetve ha az idei évtől számítjuk, hány évre visszamenőleg van lehetőség javítani az adott vizsgatantárgy jegyén. Például a 2024-es évtől számítva van-e lehetősége annak a diáknak javítani a jegyén, aki például 2015-ben érettségizett vagy még korábban. Meg kellene határozni konkrétan, hogy hány évre visszamenőleg jogosultak az érettségizők a javításra, mivel ez bizonytalanságba hozza azokat, akik ugyan sikeres érettségi vizsgát teljesítettek, de nem érték el azt az átlagot/jegyet, amely szükséges lett volna a kiválasztott felsőoktatási intézménybe való bejutáshoz.

Még így is merülhetnek fel kérdések, mint például: van-e értelme egyáltalán ennek a tervezetnek, és ha igen, miért csak a sikeresen érettségizett diákokra vonatkozik, a sikertelenül teljesített vizsgák esetében mi a helyzet? A sikertelenül érettségizett diákok esetében is kellene egy hasonló tervezet, vagy a már meglévő tervezetet kiegészíteni, mivel a 6-os átlagot el nem ért, illetve az 5-ös átlag alatt teljesített diákoknak legalább ugyanolyan joguk van a vizsga megismétlésére, mint azoknak, akik sikeresen teljesítették az érettségi vizsgát, csak éppenséggel javítani szeretnének a jegyükön.

Úgy hiszem, hogy a sikertelen vizsgát tett diákoknak nagyobb szükségük van a jegyemelésre, mivel nekik eleve nem sikerült az érettségi vizsga, és sikeres érettségi esetén ők is tudnának továbbtanulni, vagy a számukra megfelelő munkahelyen dolgozni. Ezzel nem bagatellizálni akarom a már sikeres érettségi vizsgát teljesítő diákokat, csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy mindenkinek joga van a javításra, a vizsga megismétlésére, hiszen minden diák küzd azért, hogy sikerüljön az érettségi, és hogy ezt követően továbbtanuljanak, vagy dolgozzanak, hogy aztán könnyebben el tudjanak igazodni a nagybetűs élet útvesztőiben.

Összességében elmondhatom, hogy a tervezet kiváló, célravezető kezdeményezés, bár ebben a formában nagyon hiányos, amely kételyeket, ellentéteteket válthat ki azon érettségiző diákok körében, akik sikertelenül vizsgáztak, vagy a sikeres vizsgázók esetében, kik jogosultak a vizsgajegy javítására. Hiszem, hogy valamilyen döntés születni fog ebben a kérdésben, de úgy gondolom, hogyha a tervezet kiegészülne akár az általam javasolt pontokkal, teljes lesz a paletta.

Ferenczi Nátánáel,
a Partiumi Keresztény Egyetem hallgatója