Beszámoló a 9. Gyalogút konferenciáról
2024. április 4-6. között került megrendezésre a 9. Gyalogút konferencia Budapesten. A Partiumi Keresztény Egyetem oktatójának, Balázs Gézának köszönhetően az egyetemünk négy hallgatójának neve is felkerült az előadók listájára.
Maga a program csütörtökön délután kezdődött el Alejandro González Iñárritu Bábel című filmjének közös megnézésével, készülve az elkövetkezendő két nap témáira.
Az idei Gyalogút tematikája a bábeli zűrzavar, a kulturális sokszínűség, a sokféle értelmezés és ebből adódó kisebb-nagyobb konfliktusok, félreértések voltak.
A téma megközelítésében viszont teljes mértékben szabadkezet kaptak az előadók, eredményezve egy multidiszciplináris előadássorozatot, melyben pszichológiától kezdve történelemig bármi helyet foglalhatott. A monotonitástól távol állt ez a három nap!
A pénteken délben kezdődő szekciók címei között szemezgetve felbukkan Hamvas Béla író, Csernus Tibor festő neve, és olyan témák, mint a dokumentumfilmek archív felvételeinek hitelességének kérdése, a gaslighting lefolyása, vagy hogy áldás vagy átok-e a fordítás/lefordíthatatlanság a multikulturalitásra nézve?
A nap a Magyar Szemiotikai Társaság közgyűlésével és szendvicsekkel (+ borral!) zárult.
Másnap, szombaton a PKE egyik hallgatója nyitotta előadásával a napot, Pap Nóra az építészetben fedezte fel a különböző kultúrák találkozását, mely sok esetben szemet fárasztó zűrzavart volt képes alkotni.
Ezután elhangzott egy újabb pszichológiai előadás, jelen esetben a szeretetnyelvekről és hogy ezek önreflexió során való megismerése hogyan segíti elő a kapcsolataink megértését – szüleinktől kezdve az életünk során választott partnerekig.
Két történelmi vonzatú előadás után a Fővárosi Nagycirkusz dramaturgja tartott egy, a nézőközönséget is megmozgató, szemléletes bemutatót, melyben a cirkuszok jelenlegi helyzetét vázolta, kiemelve az előadások egyediségét-egyszeriségét.
Következtek a PKE hallgatók előadásai, melyben Bölöni Réka multikulturális viszonylatban elemezte a bábeli értékrendszert, Nagy Dóra-Kata a film és nézője közötti kommunikációs zavarokat, míg Gál Leonóra a filmen belülieket vizsgálta.
A konferencián részt venni önmagában is megtiszteltetés volt mindannyiunk számára, viszont feltétlenül kiemelném, hogy milyen példamutató erővel bír ez a kezdeményezés: a téma, a kulcsszó közös volt mindenki számára, viszont a megközelítések révén egy olyan nagy értékű 2-3 napnak lehettünk részesei, mely nem csak a lexikális tudásunkat bővítette, hanem megkockáztatnám kijelenteni, hogy nagyobb mértékben adott hozzá a körülöttünk lévő világ és önmagunk – és e kettő közötti kapcsolat – megértéséhez. Erre a színességre és gazdagságra egyre több kulturális program is törekszik, és milyen jól is teszik!
Nagy Dóra-Kata,
a Partiumi Keresztény Egyetem mesterszakos hallgatója