roma

Beszámoló a Roma diákok oktatása magyar tannyelvű iskolákban című képzésről

            2024-ben immár második alkalommal indult a Roma diákok magyar tannyelvű iskolákban című online képzés, melynek célközönsége közé tartoztak olyan pedagógusok, akik érdekeltek a témában. Nagy örömünkre szolgált, hogy idén újból összegyűlt egy huszonöt fős csapat, akik között volt óvónő, tanítónő, osztályfőnök, magyar nyelv és irodalom tanár, szaktanár, matematika tanár, és még sorolhatnám. Tehát a skála igen szélesre nyúlt, de ez még érdekesebbé tette a beszélgetéseket.

            A képzést második alkalommal indítottuk azzal a céllal, hogy bővüljön azon pedagógusok csapata, akik kapnak egyfajta megalapozó tudást a romák történelméről, kultúrájáról, oktatásáról, irodalmáról. Olyan módszerekkel gazdagodjanak, amelyek segítenek nekik a cigány diákok nevelésében, oktatásában. A képzés végén pedig saját alkalmazott óraterveiket mutatták be, ahol a roma népmese által próbálták megközelíteni az órák témáit.

            Az öt modul alatt érdekes és tanulságos eszmecserék alakultak ki a roma diákok oktatási helyzetével kapcsolatban. Olyan osztálytermi helyzetekre igyekeztünk megoldást találni, amelyek oly sokszor nehezítik a pedagógusok mindennapjait. Illetve tekintettel a cigány kultúra szóbeliség-jellegére bevezettük a cigány meséket az oktatásba.

            Összességében elmondható, hogy a 2024-es képzés is eredményesre sikeredett. A bemutatott, alkalmazott órák pedig sikeresek lettek. Az elmondottak alapján a diákok különösen nyitottak a roma népmesékre. A cigány diákok esetében pedig különös eredmény született, hiszen ezután többen büszkén vállalták identitásukat. Hisszük, hogy ez a kezdetleges lépés hozzájárul ahhoz, hogy a roma diákok iskolai eredményessége pozitív tendenciát mutasson a jövőben.

Pălcuţ-Bereczki Andrea-Brigitta, magyar nyelv és irodalom tanár
Varga Imola, pszichológus