A magyar animáció 110. évfordulója
Idén ünnepeljük a magyar animáció 110. évfordulóját, egy olyan művészeti ágat, amely mélyen gyökerezik Magyarország történetében. A jubileumi év Macskássy Gyula, az animációs filmek egyik meghatározó alakja születésnapján, február 4-én kezdődött, megnyitva ezzel az emlékévet.
Az animáció története egészen 1914-re nyúlik vissza, amikor Kató-Kiszly István papírkivágásos technikával készítette el az első magyar animációs filmet, a Zsirb Ödönt. Ő volt az, aki 1914-ben elindította az animációs filmgyártást, és az ő nevéhez fűződik a Bogárorféum, az első színes magyar rajzfilm is. Az animáció születése után a professzionális rajzfilmgyártás 1928-ban kapott lendületet Bortnyik Sándor reklámművészeti iskolájával. Itt tanultak olyan későbbi nagyjai a magyar animációnak, mint Macskássy Gyula és Vásárhelyi Viktor.
A II. világháború alatt a magyar animáció terén a fő hangsúly a reklámokra és mozgó karikatúrákra helyeződött. A háború után, 1957-ben megalakult a Pannónia Filmstúdió, amely a magyar animáció otthonteremtését jelentette. Ettől kezdve az animációs filmek színvonalasabbá váltak, és a stúdió több kiemelkedő alkotója, köztük Rófusz Ferenc, elérte a nemzetközi sikereket.
A Coloriton műterem alapítása után a magyar animáció egy újabb mérföldkőhöz érkezett. Rófusz Ferenc Oscar-díjas A légy című filmje világszerte elismertté vált. Az emlékév keretében a FILMIO-n ingyenesen elérhetővé váltak a klasszikus magyar animációs filmek, és a Nemzeti Filmintézet digitális restaurálási programja a jubileumi évre koncentrál.
A magyar animáció gazdag öröksége élettel teli alkotásokban manifesztálódik. Az évforduló alkalmából megemlékezünk azokról a filmekről, amelyek megérintették a közönséget, mint a Fekete István regényéből készült Vuk vagy a kalandos Macskafogó. Az Üzenet a jövőből – A Mézga család különös kalandjai sorozat, valamint a Nyuszi és Őz rövidfilm is szintén kiemelkedő alkotások, melyek sokak számára nyújtottak szórakozást és inspirációt.
Ezen évforduló alkalmából tisztelettel adózunk azoknak, akik az elmúlt évtizedek során formálták és gazdagították a magyar animációs filmkincset. Az emlékév remek lehetőség arra, hogy mélyebben megismerhessük eme történetet, és akár számunkra új, eddig ismeretlen animációkkal gazdagítsuk mindennapjainkat.
Costea Szandra